Jag har "samma" situation men inte riktigt... Vi väntar vårt första barn i september (29:e) . Vårt allt, vår Mojje (bearded collie) är 12 år och inte överförtjust i barn. Alls. Han har alltid varit i centrum och är väldigt väldigt bortskämd. MEN han är väldigt väluppfostrad också och har sin plats i flocken. I och med sin ålder har han ett visst 'mandat' att tycka saker (och det gör han!), men inte att sätta regler. Det med hans ålder är också ett kapitel, vi vet ju inte hur länge vi får ha honom kvar, och dels inte hur mycket han orkar med. Jag tror han kommer vara sur ett tag men sen gilla läget. Jag kommer inte acceptera problem, vare sig från eller mot honom.
Jag tror att det viktigaste är att man är klar i sin flockledarroll och att båda vuxna har pratat igenom regler och situationer som kan uppstå och har gemensamma regler och en handlingsplan.
Det är svårt att ge generella tips eftersom hundar är såå olika, en del behöver peppning för att känna sig delaktiga, andra kan behöva hejdas med ganska hårda nypor, det är ju en fråga om säkerhet. En vält barnvagn, tuggade barn eller barn som blir kampleksaker är ingen hit.. Jag tror också att det är viktigt att hundarna känner att man litar på dem och det innebär automagiskt att de inte får ta för stort eget ansvar som de inte klarar, eller att de sätts i situationer de inte har fått 'regelboken' för.
Vi får väl höras av i höst och se hur det har gått