• Anonym (Tristan)

    4-åring med orolig mage

    Hej! Min 4-årige son har under ca 2 månader haft problem med magen till och från. Han är mycket gasig och ibland när han pruttar kommer det slemmig vätska i kalsongerna. Det kan hända flera gånger under en och samma dag. Tillslut kommer vanlig avföring, ibland hård ibland mjuk.

    Jag kan inte komma på att vi har ändrat något i kosten. Han har inga allergier som vi känner till.

    Har du några tips på vad det kan bero på? 

    Tack på förhand! 

  • Svar på tråden 4-åring med orolig mage
  • Allergiexperten

    Hej! Det finns många orsaker till magbesvär hos barn och den vanligaste är förstoppning. Kontrollera alltså i första hand att sonen inte är förstoppad vilket är väldigt vanligt i denna ålder. Mycket gaser, magvärk, oregelbunden avföring som är både lös och hård brukar vara vanliga symtom vid förstoppning. 
    Om du är säker att han inte är förstoppad bör du söka läkare för att få en bedömning av sonen,likaså bör läkare kontaktas om besvären inte försvinner. Kontrollera också att pojken växer som han ska.
    vänliga hälsningar Anitha 

Svar på tråden 4-åring med orolig mage