Planerar barn, fastanställd på bemanningsföretag. Tryggt?
Hej!
Jag och min kille har pratat om barn ett tag och vi känner att det är på tiden snart
Jag har alltid viljat ha dom bästa förutsättningarna när jag bildar familj såsom fast jobb, stabil ekonomi, vart tillsammans några år, ett hem som rymmer ytterligare en..
Tidigare var det bara fast anställning för mig som fattades men nu har jag fått det. Dock är den på ett bemanningsföretag. Jag tycker detta känns mindre tryggt än om man skulle vart anställd på ett "specifikt företag". Är det så eller tänker jag fel?
Jag skulle ju vilja ha någonstans att komma tillbaka till efter en eventuell mammaledighet och är man på ett bemanningsföretag styrs ju det av arbetsmarknaden. Det kanske inte finns några uppdrag för mig när jag ska börja jobba igen? Finns det inga uppdrag blir man väl uppsagd men får garantilön under uppsägningstiden? Och efter uppsägningstiden är man arbetslös, det som jag helst såklart vill undvika.
Är man på ett "specifkt företag" så tar dom väl antagligen in en vikarie när man är borta men när man när mammaledigheten är över får man tillbaka sin tjänst. Eller?
Det kan ju naturligtvis hända något med det "specifika företaget" när man är borta (såsom konkurs, det blir uppköpt) och då kanske man inte har jobbet kvar då heller. Man kan inte gradera sig mot allt, däremot kan man ju försöka göra så gott man kan och åtminstonde försöka se till att man har en arbetsplats att komma tillbaka till. Om man som jag värdesätter det.
Hur hade ni gjort? Har ni vart i en liknande situation?
Tar tacksamt emot era tankar, tips och råd.