Uttömande/uttömmande förklaring?
Är det något negativt?
Är det något negativt?
om det är för att du inte tagit ut soporna och inträffar varje dag så hade jag tröttnat rätt fort
Det kanske är kontextberoende?
Min lärare skrev såhär angående min filmrecension:
''En recension med mycket omfattande och uttömande förklaringar.''
Något negativt? Uttömande är ungefär som omfattande, men omfattande låter positivt, och uttömmande låter negativt.
Det är positivt och betyder att du täckt in ämnet på ett bra sätt.
Om man ger "ett uttömmande svar", så har man berättat allt som behövs och inga följdfrågor är nödvändiga.
Om du skrivit en filmrecension på 8 A4 så är den kanske uttömmande och omfattande, men SKA en filmrecension vara det? Det är inte riktigt i min domän så jag vet inte hur det brukar vara.
Maila läraren och fråga?
Jag skrev filmrecensionen på 3 A4.
Här är den, vad tycker ni, för mycket?
’’Pianisten’’ återberättar en sann historia om Wladyslaw Szpilman. Filmen utspelar sig under andra världskriget i Warsawa Polen, och handlar om hur den virtousa Spzilman lyckats undvika deporteringen till treblinka, sedan följer filmen om hans kamp om överlevnad, hur han gömmer sig i andras lägenheter. När filmen börjar är det år 1939, och från det följer vi hans liv fram till 1945. Regissören är Roman Polanski, och han är själv en överlevare från förintelsen. Huvudrollsinnehavaren, som spelar Wladyslaw Szpilman, heter Adrien Brody.
I början av filmen får man se nazisternas grymheter kulimeneras allt snabbare. Först fick judar inte äta på vissa resturanger ,där det fanns skyltar som förbjud judar att äta där. Detta påminner mig om apartheid i Sydafrika, då man skilde på vita och svarta, och segrerade på mörkhyddade och vita. Under apartheid fick inte svarta sitta på vissa parkbänkar, inte äta på vissa resturanger, inte vara på vissa hotel, inte fick sjukvård från vissa sjukhus, och inte fick vara på vissa stränder. Sedan blev judarna tvingade att bära en blå armbindel av en davidsjärna, detta skulle markera att man var jude. Det dröjde inte länge tills judarna blev förvisssade till getton, och i filmen så utspelar sig det i Warsawas getto. Där det rådde väldigt dåliga levnadsförhållanden. Några exempel på detta är hunger, sjukdomar och trångbodhet. Efter deporteringen till treblinka så förminskades Warsawas storlek till ca en fjärdedel. Mellan den 22 juli och 12 september deporterades omkring 266 000 av gettots invånare till förintelselägret treblinka. Filmen visar oss hur judarna blir förflyttade till ett ställe där de väntar på att bli deporteras till treblinka. Denna del är väldigt rörande, man får se deras förtvivlan och osäkerhet, då de vet att något fruktansvärt fruktansvärt kommer att hända, bara inte vad. En kvinna gråter för att hon har dödat sitt barn, det gjorde hon för att barnet skrek och hon ville att barnet skulle vara tyst då de gömde sig för nazisterna. Detta är typiskt för filmen, då ’’Pianisten’’ är väldigt gripande och sorglig, ens känslor fänglas av filmen. Szpilman unviker deportingen till treblinka genom att en judisk getto polis drar honom ur ledet.
En väldigt minnesvärd scen är när Szpilman längtar och vill spela piano, och vi hör hur musiken spelas, men sedan upptäcker man att han bara fantasirerar om det. Anledningen till att han inte spelar är pågrund av att han inte vill att någon ska höra det, och märka att han är gömd. Denna scen är mycket rörande, och sorglig. Man känner verkligen för Szpillman, det måste vara svårt att han inte får spela piano, som är hans passion. I den senare delen av filmen räddas han när en ¨tysk soldat upptäcker honom, pågrund av att han spelar piano såpass bra. Andra starka känslosamma scener är när en kvinna frågar var det ska någonstans, så skjuter nazisten henne. Denna scen är gripande och tragisk. En annan scen är när en nazist väljer ut några personer ur ett led, sedan beodrar´han dem att ligga ner på marken Sedan skjuter han dem, men när det bara finns en kvar, så blir han distraherad pågrund a att hans gevär inte fungerar som det ska, och man inges av ett hopp att han inte kommer att bli mördad, och man ser förtvivlan och nervösiteten på mannen som ligger på marken, men tillsist skjuter nazisten honom. Sådanna här scener i filmen är tragisk och sorgliga, och man ser verkligen hur hemskt de hade det under andra världskriget.
Filmen slutar med att Szpillman spelar på en konsert, och hans snabba fingrar flyger smidigt över pianot. Han är sannerligen en virtous.
Jag tycker att ’’Pianisten’’ är en väldigt bra och rörande film, man lär sig väldigt mycket av den, för att man ser hur de hade det under den tidsperioden. Man inser verkligen hur hemskt det var , och man får sympastiska känslor för Szpillman. ’’Pianisten’’ skildrar en djup tragisk händelse hur historien, och gör det mycket bra.
Hur kunde något så hemsk som förintelsen ske?
För att kunna förstå hur det kunde ske, måste man känna till bakgrundshistorien, det fanns många faktorer som spelade in, bland annat sociala och ekonomiska faktorer. Det man måste förstå är att första världskriget påverkade händelseförloppet, första världskriget gjorde så att det andra världsrkiget kunde ske. Första världskriget ledde till att Tyskland skulle betala ett stort krigskadestånd genom versaillefreden. Tyskland kunde inte betala det stora skadeståndet, och den tyska regeringen försökte komma undan genom att trycka mer pengar. Men ju mer sedlar som trycktes desto mindre blev pengarna värda. Det gick 4 000 000 000 000 mark på en dollar i slutet av 1923. Människors besparingar blev värdelösa, det blev omöjligt att sälja hus och det lönade sig inte att arbeta. Inflationen gjorde nästan den tyska marken värdelös.I slutet av 1920-talet kom ett bakslag för ekonomin. Det hela började i USA. Börskrashen 1929 påverkade mycket, detta var ’’the great depression’’. Allt fler fabriker fick sårt att sälja och började avskeda personal. Butiker gick i konkurs. Enbart i tyskland var 6 miljoner utan arbete. Den politiska och ekonomiska krisen gjorde att nazisterna och Hitler fick fler och fler röster vid valen. Många påverkades av den nazistiska propagandan:
I sin propaganda blandade Hitler samman de fyra punkterna. Den ’’judiska storkapitalismen’’ hade drivit fram de orättvisa villkoren vid freden i Versailles och var ansvarig för all ekonomisk orättvisa. ’’Judiska förrädare’’ skrev under avtalet för Tysklands räkning. I Sovjetunionen styrde den ’’judiska bolsjevismen’’. Nazisterna uppfann inte antismeitmesmen, den hade funnits i Europa i många hundra år. Nazisterna uttnytjade hänsynlöst antisemtismen för att få folk med sig. Nazisterna använde judarna som syndabokar, de sa att allt var judarnas fel, det var judarnas fel med inflationen och arbetslösheten. Allt fler människor började lyssna på Hitler istället för på de demokratiska partierna. Det var politiskt kaos i landet och de olika regeringarna tycktes inte veta hur man skulle bekämpa arbetslöshet och hunger. Nazisterna verkade erbjuda ordning och reda. Nazisterna var motståndare tll demokrati och liberalism. De hade också en utarbetad rasideologi. Alla politiska partier utom det nazistiska förbjöds 14 juli 1933. Sammanfattnings vis kan man säga att första världskriget gjorde så versaillefreden kom till, och att versaillefreden gjorde att Tyskland var tvingad att betala ett stort skadestånd som de inte hade råd med, därför trycktes det mer pengar. Men ju mer pengar som trycktes desto mer förlorar de sitt värde.Detta kallas inflation. Det bildades en ekonomisk kris folk blev arbetslösa, och Hitler och det nazistiska partiet erbjöd lösningar på ekonomin, hungern, kaoset, och arbetslösheten.Antisemtism(judar beskylldes för Jesu död, och under det medeltida Europa så trodde folk att det var judarnas fel med digerdöden) hade funnits länge, men genom propaganda förstärktes den och människor började tro att det var judarnas fel med koaset, hunger, och arbteslösheten. På så sätt kunde förintelsen ske.
Vilka metoder använde nazisterna för att sänka judarnas status?
Judar blev segrerade i samhället, de fick inte äta på vissa resturanger, eller vistas på vissa platser.. År 1935 fråntogs judarna sitt tyska medborgarskap, det blev förbjudet för judar och icke-judar att gifta sig. Judar förbjuds också vissa yrken. Under resten av 1930-talet stiftades hundratals lagar som begränsade judarnas rättigheter. De fick inte heller gå på trottoarerna, som visas i ’’Pianisten’’. Judar var också tvugna att bära en armbindel med en davidstjärna, för att visa att de var judar. Propaganda kränkte och smutskastade judar. Det fanns ett spel som hette ’’Juden Raus!’’, vilket betyder ’’Judar ut!’ det spelar går ut på att ta ut judar, och den som har tagit ut flest judar har vunnit. Nazisterna tvingade judar till getton, där var det usla levndadsförhålladen, och många svälte ihjäl i gettona.
Hur kan man förhindra att något liknade händer igen?
Jag tror att man kan förhindra att något liknade sker igen genom kunskap och utbildning. Det är viktigt att känna till historian, så att vi inte begår samma misstag igen. Genom att känna till historian om andra världskriget och förintelsen kan vi se vad som gick fel, och lära oss från det. Det är också viktigt att känna till bakgrunden, alltså den ekonomiska och politiska bakgrunden till andra världskriget, samt är det också viktigt att förstå hur första världskriget påverkade andra världskriget, och faktorer som ledde till det första världskriget(skottet vid Sarajevo, som blev ’’gnistan som tändes’’.) Det som är viktigast är dock att jobba för tolerans, mänskliga rättigheter, demokrati,och allas lika värde.