• Anonym (El)

    Hur kan hennes el vara så billig?!

    Jag och en bekant bor i samma område. Hon bor i en likadan, lika stor lägenhet som jag. Men hon har 300 kr i elkostnad varje månad, jag har 500 kr! Jag har två datorer som står på. En månad var en avstängd och elkostnaden sjönk med strax över tjugo kronor, så de dra väl typ 50 kr i el skulle jag gissa. Hon har också en dator som alltid står på.

    Jag har en tjockTV som står på rätt ofta. Hon har en plattTV som står på hela dagarna. Hon har en tvättmaskin och en diskmaskin som båda är ca fem år gamla och går varje dag. Jag har inget av det, diskar för hans och nyttjar tvättstugan. Jag har mina element på kallaste och hon på varmaste. Jag har släckt i lägenheten där jag inte är, hon har tänt överallt hela tiden. Vi har likadana frysar och kylskåp. Jag har en liten, extra frysbox. En sådan i storlek med en bänkdiskmaskin typ. Och ett litet akvarium. Det har inte hon.

    Hur kan det skilja sig så pass mycket i elpris, är det inte något fel?! :(

  • Svar på tråden Hur kan hennes el vara så billig?!
  • sextiotalist

    Ett förbaskat bra avtal är nog det enda som jag kan komma på.

  • Tussans

    Ni kanske har olika elavtal? Det kan man ju ha fast man har samma elleverantörer.

  • Bysan

    Har du frågat vilket avtal hon har och vilken leverantör?
    Det kan skilja jättemycket.

  • Anonym

    Kolla på elskling.se och se vad du kan få ner din elkostnad till. Jag tror att du har svaret där. Skulle vara jättekul om du gjorde det och sen kom in här igen och skrev vad du fick för "resultat".

  • Anonym

    1 2 datorer drar mer än 1 och hennes kanske är mer energisnål än din.
    2. Tjocktv drar mer ström än plattv
    3. Hennes diskmaskin och tvättmaskin kan vara A-klassade, ditt akvarium är det med säkerhet inte (plus att det går hela dagarna)

    Sen kan det ha att göra med att hon kanske har fast elpris (avtal) medan du har rörligt etc.

    Jag tycker inte 200 kr i månaden är något att bråka om och jag tycker det låter rimligt med tanke på de saker du har på hela tiden.

  • Anonym (intressant)

    Intressant fråga!

    Om lägenheterna är eluppvärmda (Det är de förmodligen inte för då hade elen kostat mer än 500/månad) så kan det ju bero på att hennes lägenhet är lättare att värma upp beroende på var i huset den ligger.

    Hur ofta frostar du av frysarna? Har du kollat om det blir skillnad ifall du stänger av din extrafrys? Har ni samma el-leverantör eller har hon hittat en billigare?

  • Stårschan

    Akvarier drar en hel del. Och kyl och frys lär dra mer ström om de är dammiga på baksidan och om frysen inte är avfrostad.

    Men visst verkar det märkligt. Håller med om att det nog är olika avtal. Kan ni inte jämföra era fakturor och se vad det är som kostar?


    På korståg för bondförnuftets bevarande!
  • Anonym

    Hon kanske har bundit sig till ett billigare elpris?

    Har ingen aning om förbrukningsskillnad på tjocktv/platt-tv, frysbox/tvätt & diskmaskin.
    Varma eller kalla element. Där är det nog snarare den enskilda förbrukningen man får räkna på; sök på artikelnummer eller dylikt, så brukar man kunna söka sig till förbrukningen på den enskilda varan.

    Nyare vitvaror drar mindre än gamla, för det mesta.
    Lamporna drar så lite, så jag har t.o.m fått rådet att låta lamporna vara tända för att de drar mer el att tända & släcka (?) Det beror ju förstås också på vilken sorts lampor man använder.

  • Anonym

    När jag bodde i lägenhet betalade jag 1500 kr/år för elen. Då hade jag två datorer som stod på dag och natt, tv som alltid stod på standby-läge, kyl + frys + diskmaskin. Det blir ca 125 kr månaden.

    Och det tack vare att jag hade bra avtal (fast pris för liten lägenhet).

  • Anonym (vi med)
    Anonym skrev 2011-12-13 12:54:08 följande:
    När jag bodde i lägenhet betalade jag 1500 kr/år för elen. Då hade jag två datorer som stod på dag och natt, tv som alltid stod på standby-läge, kyl + frys + diskmaskin. Det blir ca 125 kr månaden.

    Och det tack vare att jag hade bra avtal (fast pris för liten lägenhet).
    För vår lilla tvåa på 49 kvm så betalar vi ca 150-200 kr/mån. Då har vi en tv som alltid står på stand-by, kyl med frys nedanför och diskmaskin. Akvariumet är på hela dagarna. Och ofta har vi en dator som står på hela dagarna och när mannen kommer hem från jobbet så sätts ofta den andra på också.
  • Anonym

    Vi bor på ca 63 kvm. Vattenburen värme.
     5-6 lampor dygnet runt med glödlampor, en laptop som står på dygnet runt liksom digitalbox & bredbandsmodem, platt-tv står på i snitt 8h/dag helt avstängd däremellan, diskmaskinen används varje dag & tvätt/torktumlare varannan, 10 år gammalt kyl/frysskåp, kaffebryggare 2 ggr/dag, en kaffemaskin på stand-by och mobilerna laddas en gång om dagen. 13 spotar & 4 andra lampor tänds & släcks under dagen. Använder spisen varje dag & ugnen varannan i snitt.
    Vi använder i stort sett fön, plattång, rakapparat,mm i snitt varannan vecka.

    Vår genomsnittliga kostnad ligger på 500 kr/månaden med bundet elpris & fasta kostnader inräknat.

  • Anonym (El)

    Vi har samma leverantör och hon har fast som jag har.


    Anonym skrev 2011-12-13 12:51:42 följande:
    Kolla på elskling.se och se vad du kan få ner din elkostnad till. Jag tror att du har svaret där. Skulle vara jättekul om du gjorde det och sen kom in här igen och skrev vad du fick för "resultat".
    Enligt den skulle det bli billigare med Eon. 80,25 öre/kWh. Jag hittar dock inte att jämföra vad min kWh kostar nu, enligt min elräkning står det 53,50 öre/kWh men det tillkommer ju kostnad. Min kostnad för ett årsförbrukning är lite mer än 5000 kr (elräkningarna brukar ju bli lite billigare på sommaren, men precis som min blir billigare så blir ju hennes det med) och hos Eon skulle det kosta strax över 3500 kr om jag minns rät. (klickat förbi sidan redan).

    Jag har ju precis bundit mig för ett år, då kan jag väl inte byta elavtal va? :(
  • Anonym (El)
    Anonym skrev 2011-12-13 12:51:42 följande:
    Kolla på elskling.se och se vad du kan få ner din elkostnad till. Jag tror att du har svaret där. Skulle vara jättekul om du gjorde det och sen kom in här igen och skrev vad du fick för "resultat".
    Nu gjorde jag om testat igen (och uppgifterna var sparade sedan innan så jag fyllde inte i annorlunda) och nu blev det inte Eon utan Göteborg Energi med 75,88 öre/kWh. Men jag bor ju i Luleå?
  • Anonym
    Anonym (El) skrev 2011-12-13 13:15:06 följande:
    Nu gjorde jag om testat igen (och uppgifterna var sparade sedan innan så jag fyllde inte i annorlunda) och nu blev det inte Eon utan Göteborg Energi med 75,88 öre/kWh. Men jag bor ju i Luleå?
    Det spelar ingen roll var du bor, du kan använda GBG energi ändå.

    Diti elnätpris & elöverföringskostnad/den fasta kostnaden ligger dock kvar hos ditt bolag i Luleå, och du måste räkna med den kostnaden i jämförelsen.
  • ssf

    Har ni bundit till samma pris då? 

    Där jag bor kan  man åka till energibolaget och låna en liten aparat med vilken man kan mäta vad varje grej hemma förbrukar. Eller, antar att man bara kan mäta de som går på vanlig stickpropp, så inte taklampor gissar jag. Kanske finns hos er också?

  • 070220

    Är du bunden i ett år och byter leverantör så får du brytkostnad. Så kolla upp det innan du gör något!

Svar på tråden Hur kan hennes el vara så billig?!