• Anonym (Confused)

    Träffat en blyg kille, hur f*n gör man? (långt)

    Ja, som rubriken lyder så har jag inlett ett förhållande med en lugn och blyg kille. Jag ska försöka förklara situationen. Jag är en grymt utåtriktad tjej som funkar i alla sammanhang. Jag är aldrig rädd och många tycker att det är kul att umgås med mig för att det alltid händer något spontant. Sen kanske den utåtriktade sidan har sina negativa effekter ibland, men absolut inte så mycket att jag märkt av det som något negativt.

    Okej, jag har haft två förhållanden på rad med killar som varit som jag (tyvärr väldigt destruktiva förhållanden förmodligen på att de velat hålla mig till sig och inte dela mig med resten av världen, krasst sett).

    Hur som helst, för ungefär tre år sedan lärde jag känna en kille genom min dåvarande sambo. Vi var på gemensamma fester. Han var blyg men jag började prata med honom. Helt plötsligt började vi jobba tillsammans för två år sedan. Vi bor i samma stad och pendlar så vi började samåka. Vi började prata ganska mycket med varandra om allt möjligt. Så fort jag och mitt ex hade fest så bjöd vi den här killen. Kort och gott, han intresserade mig. Eftersom jag hade förhållande så intresserade han mig som en kompis.

    En dag hade vi båda fått nya tjänster på jobbet och hamnade på samma utbildning, jag kunde inte sluta titta på honom.

    Förra sommaren fyllde den här killen 30 år och hade en jättestor fest. Han har verkligen massor med vänner och man kan inte tro att han är så lugn och blyg. Han har haft/har flera egna företag. Detta kräver ju egentligen ett enormt driv. Den här kvällen, framåt natten, visade han mig sin lägenhet. Jag la mig i hans soffa och han satt bredvid och pratade. Vi kunde inte släppa ögonen från varandra. Till slut blev vi tvungna. Relationen oss emellan förändrades. Det kunde komma små sms mellan varven, INGENTING känslomässigt, bara saker som hände i hans eller mitt liv.

    Nu till saken. Mitt ex och jag separerade under extrema förhållanden i våras, polisen kom till platsen och det var ingen rolig situation alls. Efter separationen började vi ses, mest hos mig. Jag skickade nåt spontant sms och undrade om han ville komma och dricka latte på kvällen. Han kom, varenda gång. Jag var kaotisk inombords efter separationen så jag hade absolut inga baktankar med det hela. Han var bara en sån otroligt lugn och fantastisk människa.

    Under sommaren började vi ses ännu mera, vi drack lite vin och pratade till fem på morgonen. Jag började verkligen känna att jag saknade honom när vi inte sågs. Vi var ute och käkade och gick ut tillsammans, ibland med några kompisar hans eller mina spelade ingen roll.

    En kväll i slutet på augusti förändrades allting, vi var på ett uteställe och båda var rätt fulla. Mitt ex dyker upp vilket resulterar i att den blyga killen skickar sms till mig när vi står bredvid varandra att han tycker att jag är söt. Han bjuder mig på champagne. När stället stänger vill mitt ex köra hem mig, för jag ska ju inte gå hem själv mitt i natten.... Jag tror att jag hade hamnat hemma hos blyga killen om han inte kört hem mig. När jag kom hem kom ett nytt sms från honom att han velat bjuda mig på en drink hemma hos honom.

    Vi låtsades egentligen som ingenting när vi jobbade och samåkte. Jag blev dökär i killen. Han var så fin, hör och häpna, för första gången i mitt 30-åriga liv blev jag också blyg.

    I början av november frågade jag honom spontant en kväll om han ville med på en fest. Det ville han, jag mötte upp honom och på festen förstod han att jag tänkt vara nykter. Han sa att han hade med mitt favoritvin och att jag kan vara nykter en annan kväll. Jag drack ett par glas och klockan hade inte alls hunnit bli mycket när han frågar om jag vill följa med honom hem och äta, han är hungrig. Jag sa ja, för jag förstod att han ville att jag skulle följa med honom.

    När vi kom hem till honom lagade han mat och vi satt och pratade till fem på morgonen. Jag sa att jag borde ta en taxi hem, han bad mig sova över. Vi sov bara den natten. Jag blev sååå frustrerad. Nu började jag känna att något måste hända. 

    Två veckor senare, alltså slutet av november hade vi julfest på jobbet. Vi hypeade upp det här ordentligt jag och blyga killen. Vi byggde enorma förväntningar och jag fattade nog att han var intresserad av mig. På kvällen på festen så skickade han ett sms och skrev att jag var fin, igen. Jag svarade, det är du också, men jag fryser, kom och värm mig. Han lovade att värma mig, det gjorde han. I bilen hem på natten (vi fick skjuts) skickade jag sms och frågade om han ville äta hemma hos mig, han svarade att han ville det om han fick sovplats. Jag svarade att det var det som var tanken.

    Hemma hos mig åt vi, sen pratade vi kanske i 30 minuter innan jag fick frispel. Jag bara kände att nu får det fan vara bra. Skit samma om vi aldrig mera kan samåka eller jobba ihop, så jag kysste honom. Vi kysstes i säkert 3 timmar. Vi sov ihop och han höll om mig hela natten. Jag har aldrig varit med om något så kärleksfullt.

    Någon dag senare sov han hos mig igen. Vi skickade lite små sms om vardagliga saker. Oftast jag som skickar först. Han ringer lite spontant ibland. Efter någon vecka började jag känna att jag ville veta vad han ville. Så jag frågade om han var intresserad av mig eller min bil (skämt eftersom jag har en sportbil). Han sa att han var intresserad av mig. Kvällen efter i soffan när vi hånglar så säger han -Du, jag tycker om dig, jättemycket. Jag svarar att jag tycker om honom också. Efter det här har vi knappt pratat känslor. Jag har jättebehov av att prata om känslor för jag vill ju veta, varför tycker han om mig? Hur mycket tycker han om mig? Vad vill han? Dessutom blev det ju jättetuff sits för mig och mitt ex. Jag blev tvungen att berätta att jag och blyga killen är ihop. Även om jag ju inte vet om vi är det?!? Vi har ju barn ihop, jag och mitt ex. Dessutom har vi massor av gemensamma vänner alla tre. Exet tog det bra. Jag berättade för blyga killen att jag berättat för exet, han sa inte så mycket. Han kommer superbra överens med min dotter (hon vet inte att vi är ihop bara att vi är kompisar) så det är ju ingen nyhet att jag har barn och så.

    Men jag är så förvirrad. Jag vill ju inte tjata på honom om vad han känner och vill. Jag vill inte skicka söta sms som han är för blyg att svara på. Ibland svarar han om jag skickar nåt sött men ibland svarar han inte alls. Han har alltid varit sån. Men ända sen vi "blev ihop" eller vad man ska säga så är det jag som driver sms:en och samtalen är väl 50% han som driver. Vi ses ett par dagar i veckan och då visar han verkligen att han tycker om mig. Han vill ligga och kramas och inte alls bara ha sex. Han sov här en natt och vi bara pratade, hånglade och kramades. 

    I min värld vill man antingen vara ihop och är kär och kan inte sluta höra av sig till varandra, eller så vill man ligga och då är det liksom det man gör. Jag tror att han är ovan att ha förhållande och att han är väldigt blyg. Vad tycker ni att jag ska göra? Det här blev långt, men jag kände att hela historien behövde komma med.

    Ska jag sluta höra av mig helt och se vad som händer? Men han kanske bara är sån här? LOssnar det här efterhand eller vad? Det här är skitjobbigt för jag är jättebra vän med hans syrra som frågar om inte jag och hennes brorsa ska bli ihop för vi passar så bra. Jag kan ju inte berätta vad som händer. Känns oschysst mot honom.

    Gahhhhh jag blir galen! Hjälp! 

  • Svar på tråden Träffat en blyg kille, hur f*n gör man? (långt)
  • Anonym (a)

    Förstår verkligen din frustration!
    Det är ju svårt att göra en blyg person oblyg. Kanske att han är så i början av ett förhållande tills han känner sig helt trygg och bekväm, eller så är det helt enkelt så det är.
    Vore jag dig så skulle jag "testa" honom lite. Låt han ta de flesta initiativen.

    Han vet ju att du hör av dig, så avvakta och se hur länge det tar innan han hör av sig till dig. För det måste han ju göra tillslut. Det kanske ger honom lite extra mod.

    Hur är samtalen när ni träffas? Är det du som startar allt prat, eller är han framåt då?

  • Anonym (Men gud!)

    Han sa ju att han tyckte om dig och vill ha dig?! Varför måste kvinnor sabba förhållanden och dra saker till sin spets?! Låt inte det bästa bli det godas fiende.

  • Anonym (Confused)

    Okej, hörrni. Jag håller med om den här tjejiga grejjen. Varför måste vi prata och tjata sönder allt.....

    Igår kväll skickade jag inget god natt sms, imorse skickade jag heller inget. Han skickade ett sms på eftermiddagen, typ vid 14 och frågade hur jag skulle ha dottern i veckan, för han ville ses. Han skrev att vi måste ses och inte bara höras på telefonen.

    Jag skrev tillbaka -Vi kan ses i stort sett ikväll, ons och tors kväll, jag tycker också vi måste ses, sen är ju gulliga sms superbra när man saknar varandra.

    Tillbaka fick jag ett mms med en bild på honom... Lite galet, men han försökte i alla fall. Hahahaha! Ikväll när jag gick online på facebook så skrev han till mig direkt att han saknade att se mig (han är hemma från jobbet och är sjuk). 

    Så jag tror han behöver öva och bli lite mer säker i sig själv. Jag pratade med en kompis som känner oss båda idag (hon visste ju inte att vi var ihop) och hon var helt tvärsäker på att det kommer släppa om han får känna in situationen lite. Sen kanske han aldrig kommer känna sig riktigt bekväm med att sitta och prata känslor.

    När vi träffas och pratar så kan ingen av oss sluta prata, tiden står liksom stilla. Oavsett om det är på jobbet, i bilen hem eller hemma hos någon av oss. Men jag minns också hur jag tyckte att han var blyg när jag lärde känna honom. Ibland i vissa situationer på jobbet (möten eller nya kontakter) så ser jag också blygheten. Så det kanske är något som man får vänta på ska släppa mer och mer.

    Jag måste bara sluta att tjata sönder honom, men jag är så kär att jag blir galen, jag kommer ju framstå som värsta tönten annars ju.

    Han sa på fb ikväll när jag skulle logga av för att ha överämning av dottern - om du har tid över får du gärna sms bomba mig och sen en smiley. Så det verkar som att han gillar när jag gör det men som att han inte riktigt vågar svara...

    Jaja, jag rapporterar till er hur det går med det hela, för det här var fan det mest avancerade jag varit med om :D 

  • Anonym (a)

    Det låter lovande i alla fall tycker jag!
    Så var lite mer avvaktande du så att han hinner skicka något först. Tycker överlag många killar är väldigt frånvarande när man inte är tillsammans. De kan nog låta det gå mycket längre tid än tjejer innan de hör av sig.
    Men att ni har bra och långa konversationer när ni väl ses är ju huvudsaken det ändå :)

  • Anonym (FP)

    Grattis att ni funnit varandra!

    Är han blyg så är han. Han kan till och med vara lagd åt det introverta hållet, och hur mycket du än vill så bör du nog avstå ifrån att utföra den hjärnkirurgi som skulle krävas för att ändra på detta :) Ge honom lite tid, så skall du se att han börjar öppna upp sig mer i takt med att han börjar att lita (mer) på dig.

    Det verkar även som om du ständigt söker bekräftelse hos honom. Svarar han inte direkt (eller inte alls) så ser du det (?) som ett tecken på att han inte gillar dig lika mycket som du trott, och att du vill veta varför och hur mycket han tycker om dig verkar inte riktigt vettigt. Lugna ner dig, och försök se det som att så länge inget annat sägs så är er relation bra, och han tycker om dig.

    Sluta även upp med att försöka "testa honom" och att spela spel. Är han introvert så analyserar han redan allt du gör och säger in i minsta detalj, och vad du ser som "ett test" kan göra honom ledsen, helt i onödan. 

    Lycka till!

  • Anonym (Confused)

    Åh tack för tipsen FP,

    Av någon anledning så vände allt då när jag slutade höra va mig och sms:a till honom den där kvällen och morgonen. Nu hörs vi jättemycket och jag försöker testa mig själv genom att lämna mobilen i jackan ibland på jobbet och inte ha den bredvid mig hela tiden. För jag tror det handlar om ett tvångsbeteende just gällande mobilen oavsett kompis som jag sms:ar med. Så allt har blivit lite bättre nu.

    En annan grej som hände var att jag fikade med hans syster i onsdags. När vi sitter och fikar så frågar hon vem det är som jag är kär i (Hade skrivit i min blogg att jag var kär och hon läser den). Jag tittar bara på henne och ler, hon blundar hårt och säger "Snälla säg att det är brorsan, annars blir jag så besviken". Så då fick hon veta att vi verkligen är tillsammans nu.

    Efteråt berättade jag det för blyga killen, att hans syrra vet och hon berättar nog för mamman... De har bra kontakt. Det kändes som att blyga killen blev oerhört lättad. Han blev mycket mer öppen om känslor efter det mig.

    Jag är en väldigt självsäker person men ibland vill man ju bara veta vad en kille vill, så man inte blir ledsen utan att man känner om man ska satsa helhjärtat eller ej. Det vet jag att jag ska nu :D

    Jag är verkligen superkär i den här blyga killen och han får vara blyg, för han är bara bäst i världen.

  • Anonym (...)

    Man blir alldeles varm av att läsa om sån här kärlek Hjärta  Lycka till!

  • Anonym (Confused)

    Hörrni, vi är så jävla kära nu!

    Allt har släppt, sen att han är blyg - so be it! De flesta vet ju om att vi är ihop nu och jag tror att det gjorde att många saker lossnade.

    Julafton var en milstolpe för mig. Han frågade mig om jag var rädd. Jag svarade -Ja lite, jag är rädd att vi ska glömma bort min dotter i allt det här... Då sa han -Var inte det, var inte rädd, vi glömmer inte henne.

    Det var stort för mig att han pratade känslor och speciellt att få säga det jag kände, att jag inte vill att han drar när verkligheten kommer.

    Nyår var samma sak. Helt fantastiskt.

    Vi hann med ett restaurangbesök i mellandagarna också så vi har verkligen hunnit träffas en hel del som officiellt par nu och det tror jag gjorde mycket för vårat förhållande :)

Svar på tråden Träffat en blyg kille, hur f*n gör man? (långt)