Kan inte böja knät...
För ca en vecka sedan gav jag mig på att spela innebandy mot dotterns lag, vilket jag inte skulle ha gjort
Tog väl bara ett par minuter innan jag i en vändning slog upp min gamla knäskada från fotbollstiden.
Har aldrig gjort någon MR för att se vad det är, men när jag skadade knät från början så var sjukgymnasten ganska övertygad om att det var korsbandet som pajade och det tyder de symtom jag har nu på också.
Knät är alldeles ostabilt och rörligt på ett sätt i sidled som inte är normalt.
Vid skadetillfället böjde sig knät bakåt och sjukt ont gjorde det i alla fall.
Jag hade ordentligt ont och svårt att gå i ca 2 dagar och sen har det blivit bättre och bättre även om knät är ostabilt och fortfarande ömt.
Jag kan sträcka ut benet helt nu, men det jag funderar över är varför jag inte kan böja det, går böja i ungefär 90 grader men inte mer än så och svullet ser det inte ut att vara heller så orörligheten borde inte bero på det.
Kan det vara något annat i knät som gått sönder och som ger liknande symtom?
Tvekar ju lite över att söka läkare eftersom är det ledband eller liknande så görs ju ändå inget om man inte är idrottsligt aktiv vilket jag inte är nu.
Eller ska man helt enkelt vänta och hoppas på att det blir bättre?