• Anonym (orolig)

    Polyp i livmodern

    Hejsan!

    Jag och min sambo har försökt att bli gravida i 2 års tid men inte lyckats på egenhand så vi ringde till kvinnokliniken och fick en tid.
    Var på första besöket och där fick jag reda på att jag har en polyp i livmodern som ev ska opereras bort i vår eller så försvinner den av sig själv. Men nu till mina frågor.

    Hur kommer det sig att man kan få polyper i livmodern?
    Hur opererar man bort det?
    Kan våra problem med att bli gravida enast ha orsakats av en polyp?
    (vet naturligtvis att det kan vara annat som spelar in oxå)

    Är så orolig för jag vet inget alls om det här och jag hann inte fråga läkaren när vi var där då jag var lite chockad...

    Tack på förhand!
    Mvh Orolig            

  • Svar på tråden Polyp i livmodern
  • Anonym (orolig)

    Puffar

  • Aleksandra Barnmorska

    Hej!

    man får snabbare svar om man inte puffar då vi svarar på dee älsta frågorna först. 


    En polyp är i princip alltid godartad, i synnerhet i det här området. Ibland innebär en polyp en godartad tumör och ibland en svullnad på grund av inflammation. Den utgår från ytan av en slemhinna, eller ibland från hudytan, och har oftast en typisk form - en stjälk i botten och en rundad större del längre bort från ytan. Polyper kan sitta på alla möjliga ställen i kroppen såsom i näsan, på stämbanden, i magsäcken, i tarmen eller i livmoderhalsen.¨

    Det finns beskrivet att polpyer kan vara en orsak för infertilitet.

    Oftast gör man en hysteroscopi, där man undersöker livmoderhalsens och livmoderns  insida med en kamera.  Detta görs i narkos (en sövning) och tar ca 15 minuter. Vid operationen vidgas livmoderhalsen så att man får tillträde till själva håligheten lite längre upp i livmodern. Ingreppet görs för att undersöka och eventuellt påvisa och avlägsna förändringar som t ex polyper och muskelknutor, som bl a kan orsaka blödningsbesvär. Det är ovanligt med komplikationer vid denna typ av operation. Något som dock i mycket sällsynta fall kan hända är att man råkar sticka hål på livmodern i samband med operationen. Det brukar inte föranleda någon ytterligare åtgärd än att man kan få stanna över natten för observation till nästa dag. Det kan även hända att man kan få infektioner och blödningar, men även det är ganska sällsynt. Eftersom det tar ca 1 vecka innan livmoderhalsen dragit ihop sig igen och det under den tiden kan blöda bör du undvika bad, samlag och tampong tills allt är läkt. Det tar ungefär 7-14 dagar.

    Lycka till och håller mina tummar för en bebis snart

  • Anonym (orolig)

    TACK så mkt för svaren :)
    (okej det visste jag inte, men nu vet jag det)

    Blev lite lugnare men en grej undrar jag kan den försvinna ut med mensen?
    Har nämligen mens nu och det kommer hemskt mkt klumpar (brukar inte ha det) eller kan klumparna bero på att slemhinnan (är det väl, har ingen koll alls vad det heter) har varit tjockare denna gången?

    Tack på förhand!        

  • Aleksandra Barnmorska

    Hej!

    det är inte helt ovanligt att kvinnor har koagler under sin mens, vissa kvinnor har det varje mens. Koaglerna uppstår när blodet inte rinner ut och har inte med slemhinnas tjocklek att göra däremot kan tjocker slemhinna ge ökad blödning som i sin tur kan ge mer koagler.

    lycka till

Svar på tråden Polyp i livmodern