ont i äggstockar andra pergotimedagen
BÖrjad med pergotime igår, och började redan på kvällen igår känna lite smärta i äggstockarna, idag gör de också ont. alltså inte hela tiden, de kommer och går som en träningsvärk.. ska de va då?
BÖrjad med pergotime igår, och började redan på kvällen igår känna lite smärta i äggstockarna, idag gör de också ont. alltså inte hela tiden, de kommer och går som en träningsvärk.. ska de va då?
nån?
Anledningen att du får ont är för att dina äggstockar nu överstimuleras för att fler ägg ska mognas. Då känner du av det att äggstockarna blir svullna lite. Det är helt normalt så du kan vara lugn .
Konstig att du inte har kännt det innan. Tar du dubbel dos nu eller enkel?
Men oj då, tycker du borde prata med någon på gyn och fråga om detta är normalt. Jag äter själv pergotime och jag brukar få ont i äggstockarna enligt min läkare är detta normalt, men jag har inte hört att man kan få sömsvårigheter.
Jag kände jätte mycket de första kurerna jag tog men tog det som nåt positivt att kroppen reagerar på stimuleringen De senaste doserna har jag inte känt lika mycket men fått ägglossning ändå
när jag åt det (dubbelkur) fick jag så ont av alla ägg att jag knappt kunde stå upp. så jag skulle säga att det är en normal reaktion. men det kanske är så att du ej producerat så många ägg de andra gångerna, men denna gång gör du det. man kan ju hoppas!
Hur gick det med kuren?
Underbart!! Grattis!!!