Byta partikelfilter?
Har precis fått veta att jag behöver byta partikelfiltret på min peugot.
Är det något som man kan göra själv eller måste jag lämna in den på verkstad? Är det
en dyr historia?
Har precis fått veta att jag behöver byta partikelfiltret på min peugot.
Är det något som man kan göra själv eller måste jag lämna in den på verkstad? Är det
en dyr historia?
Partikelfiltret är inget man byter ut, det skall rengöra sig självt. Om man åker korta sträckor ofta hinner inte filtret rensas tillräckligt. Man kan åka på en lägre växel så motorn får lite varv ett tag (något mil). I vissa fall har jag slagit i några litet bensin i dieseltanken för att hjälpa rensningen.
Ok för min granne som har haft peugout förut sa att man måste byta det. Och jag har ju en bensinare så hälla i bensin funkar ju inte för mig då. Men jag kan alltså köra på lägre växel så ska det rensas?
Partikelfilter finns bara på dieselbilar vad jag vet.
Ett partikelfilter kan visst bli så igensatt att det inte renar sig självt, och ingenting hjälper såsom att hälla i tillsatser och köra längre sträckor på högre varv osv. Jag vet av egen erfarenhet då jag prövat allt detta under en längre tid och inget har hjälpt. Nu blir det till att byta filtret! Köpte ett idag för ca 3.000 kr inklusive montagesats och då var det 24 månaders garanti. Det finns förstås både dyra och billigare filter, så det är upp till ens egen plånbok. Byta filtret är nog inte så svårt, men sen ska man kolla att det finns additiv-vätska och elektroniken ska "nollställas" osv - det fixar väl förmodligen bara en bilverkstad.
mycket kortkörningar sätter igen filtret ganska snabbt,har hört dom som rengjort det själv, hur bra det blir vet jag inte, dieselbil är inget för den som kör korta sträckor så motorn aldrig kommer upp i max temp