• Sussie1975

    Eksem och skorv vid 7-8 månader??? Hjälp!? Bra tips......

    Hej!
    Näms en salva/kräm som jag inte har provat? FINNS INTE! Har en del erfarenhet av just eksem.. min 10-åriga son har haft eksem från födsel till 6 år...och har torr hud idag, fast eksem borta! Hans började med böjveckseksem osv...
    Min minsta som nu som är 7,5 månader har fortfarande skorv eller vad det är? i hårbotten, som små skorpor.... det kommer och går hela tiden, hur får man bort det?? har provat med olja o borste. Eksem på båda sidor i pannan och på ena sidan kinden. Smörjer med Mildison + Miniderm och Essex m.m. bla bla.... bra tips där?? har ni några?? tvättmedel + sköljmedel har jag tagit helt bort, använder nu endast parfymfritt i liten mängd, men lika mkt eksem ändå som med sköljmedel..... hm... blir inte klok på detta! Alla tips & råd är varmt välkommna! Tjing!

  • Svar på tråden Eksem och skorv vid 7-8 månader??? Hjälp!? Bra tips......
  • Sussie1975

    Nämn ska det ju stå! Haha......

  • Linda1976

    Hej! Ett ytterst simpelt tips, men det botade min dotter från prickar och rödhet, efter att ha testat hela Apotekets sortiment.

    HAVREAVKOK!!

    Koka upp ca 2 dl vatten med kanppt 1 dl havregryn. Koka tills det är lite "slemmigt" och låt rinna av i ett durkslag. Det avrunna smörjer man sen 2-3 ggr/dag.

    Det låter helt galet, men jag fick tipset av min mormor, som i sin tur fått det av sin mamma (som använde det på alla 9 barnen! ). Jag trodde knappt mina ögon, och det gjorde inte BVC-sköterskan eller läkaren heller. Kanske värt att testa iaf!

    Lycka till!

  • lilla syster

    Min son har haft eksem sedan han var tre månader är nu 14 månader. Vi smörjer honom med propyderm ca två- tre gånger om dagen, hemligheten är att smörja med mjukgörande som en tok! Man kan smörja upp till 8 gånger om dagen. Ha varmt i badrummet eller där du smörjer. Ha svalt i sovrummet. Jag har upplevt att bad med apotekets badsalt gjort susen, olja är värdelöst.

    Jag tycker att på sommaren blir eksemet bättre. Han har eksem över hela kroppen men ej i ansiktet. Jag använder inte skjöljmedel alls och via parfymfritt tvättmedel.

  • Sussie1975

    Fan vilka bra tips! Mera såna tack!!!

  • Sussie1975

    Provar självklart igen ?

  • Malmhagen

    Ska prova det där med gröten....Min son har oxå typ exem i hårbottnen och på händerna,har miniderm och mildison. Drar till spisen med detsamma!!!

  • Linda1976

    Det är alltså själva avkoket (det rinniga) man ska använda, grynen slänger man!

  • Malmhagen

    har inte hunnit koka än..Tur va väl det annars hade väl Victor haft havregryn i hela huvet..HAHA!!!

  • Cinzano12

    mot skorven köpte vi på apoteket salicylsyrevaselin, låter krångligt men det e jätteenkelt att smörja in hårbotten med och sen tvätta som vanligt.

  • Sussie1975

    ok vaselin...ja ok Melvin har än och är snart 8 månader är det vanligt?

  • Cinzano12

    ja våran tjej e ett år nu och hon har fortfarande skorven kvar, men vi får köra med salicylsyrevaselinet med jämna mellanrum.

  • Lotta o

    Min son har eksem över hela kroppen från top till tå. Bvc och läkaren (specialist) ville att vi ska smörja med kortison. Vilket vi försökt, men ej fått ordning på det. Så fort vi avslutade en behandling så var hela kroppen full nya eksem, han såg hemsk ut och hade väldig klåda.
    Vi fick Locobase kräm med salicylsyra 2% utskrivet av läkaren som vi smörjer in hela sonen med minst morgon och kväll. På de områdena som är mest utslagna plus alltid på hand-, fotleder, knäväck och under hakan smörjer vi med Repari. Repari går tyvärr ej att få på recept men är tjok och dryg. Värd varje krona!!
    Kan bara säga att så fin som Philip är ídag har han ej varit sen augusti innan eksemen kom. Han har lite eksem i pannan som kommer och går, men annars nästan helt fri.

  • JoWiAn

    Jag kör med kortison men vill snart inte använda de mer. tar de morgon o kväll ett tag sen när jag slutar e de tillbaka direkt igen. Mest i knävecken. Blir tjockt, rött o vätskar sig. Vet inte heller vad jag ska göra ........

  • Sussie1975

    nä precis likadant har min son, men i ansiktet. smörjer oxå 2 ggr mildison.

  • Sussie1975

    nä precis likadant har min son, men i ansiktet. smörjer oxå 2 ggr mildison.

Svar på tråden Eksem och skorv vid 7-8 månader??? Hjälp!? Bra tips......