Kesella vs Gräddfil, utbytbart?
Har ett recept på ostplättar där man skall ha Kesella i smeten, nu har jag bara Gräddfil hemma och vet någon om det är utbytbart?
Har ett recept på ostplättar där man skall ha Kesella i smeten, nu har jag bara Gräddfil hemma och vet någon om det är utbytbart?
Kesella är en färskost, därav ostplättar. Enligt Arlas hemsida så passar gräddfil bäst i kalla rätter. Så rent spontant skulle jag svara nej, men jag har aldrig testat att värma gräddfil.
Nej, det låter inte som en hit.
Nej, det är ju helt olika produkter. Men det kanske blir en ny och spännande maträtt å andra sidan. Om du har färskost, typ philladelphia hemma så kan du ta den i smeten i stället.
Gräddfil går att värma, jag brukar ha den i makaronilåda, men den blir som ganska smulig. Vet inte hur kesella ska bli.
Då blir det ostplättar en annan dag.
Rekommenderar gräddfil i risgrynsgröt. Gör gröten en god smak och gör den mindre vattnig eller tunn eller va jag ska säga.
Annars kan jag tyvärr inte svara då jag kom över denna gamla tråd då jag letade efter svar på det samma.