• Tinn69

    Hur gjorde ni? Bästa hjälpmedlen? Tipsa mig gärna!

    Hejsan,

    Vår äldste son är snart 3 år och vi vill gärna bli av med blöjorna till honom, ja - dagtid i alla fall. När gjorde ni slag i saken på allvar? Hur började ni? Skaffade ni potta, ring eller ingetdera? Kort sagt, vad funkade bäst/sämst för er och er familj?
      
    Vi har en potta i varje badrum och han kissar där ibland, men inte på något sätt regelbundet eller för att han självmant vill utan mer så att vi trugar och vill att han ska försöka.

    Vi har funderat på att skaffa ringar till toan vi oftast använder men viilken sort är i så fall bäst? Hur långt upp i åldern använder man dessa? Finns det någon variant man absolut INTE ska köpa? 

    Tacksam för tips!  :) 
    / Chatrine    
      
      

      

  • Svar på tråden Hur gjorde ni? Bästa hjälpmedlen? Tipsa mig gärna!
  • sophiemedPH

    vi körde med pottklisermärke i botten av pottan (ett svart klistermärke som ändra sig när de kommer kiss på de) just då när pottträningen skulle bli lite roligare så köpte jag en gris att sätta i pottan som håller typ 12 veckor. det uppskattades jätte mycke & hon ville gärna se grisen =)

  • Lumo

    Sök på Familyseat. Skitsmart toaring som inte stör oss övriga vuxna. :)

Svar på tråden Hur gjorde ni? Bästa hjälpmedlen? Tipsa mig gärna!