Ska du styrketräna så är det nog bra om du äter något innan.
Däremot om det är konditionsträning/fettförbränning så brukar inte jag behöva göra det.
Men jag tycker det beror lite på när du går upp också. Går du upp vid 6 och ska träna kl 8 så lär du ju hinna bli hungrig. Om du däremot går direkt hemifrån när du vaknar så kanske det inte behövs något innan.
Jag går upp 6 de mornar jag ska träna, är på gymet vid 06.30 och löptränar en timme. Då har jag inte ätit innan, skulle aldrig fungera. Utan jag kompletterar direkt efteråt med en proteinshake (vid 7.45 ungefär) och så tar jag en LCHF-smörgås med pålägg och äter "frukost" på jobbet vid 08.30.
Jag försöker ju att äta protein & fett efter träningen, för det är det jag vill att kroppen ska bränna. Kör LCHF så jag undviker kolhydrater så gott det går. Annars hävdar ju många att det är just kolhydrater man bör fylla på med efter ett träningspass. Men jag har tränat 3-4ggr/vecka och ätit LCHF över ett år nu och det är inga problem att återhämta sig utan kolhydrater.