Vilket pojknamn är finast (ska kunna funka på engelska)
Vi har en pojke som är drygt en vecka gammal. Min man och jag har kommit fram till de här fem namnen men har nu svårt att bestämma oss. Efternamnet börjar med J. Tacksam för er röst!
Vi har en pojke som är drygt en vecka gammal. Min man och jag har kommit fram till de här fem namnen men har nu svårt att bestämma oss. Efternamnet börjar med J. Tacksam för er röst!
Nicholas tycker jag låter bäst på både engelska och svenska.
Jag tycker inte att Nicholas funkar tillräckligt bra på svenska, och Hannes, Elis och Jesper låter fel på engelska (men de namnen kanske finns på engelska också, trots att jag inte hört dem utan enbart liknande namn?). Jag tycker att Jakob/Jacob är bäst.
Många bibliska namn är fina då som Jacob och Jonathan på båda språken :)
Har ni funderat på John? Tycker att det är fint och fingerar på både svenska och engenlska...
Hade en gammal pojkvän som heter John så det blir fel. Vi har verkligen tänkt hårt och det är de här namnen som vi har kommit fram till. Men tack för förslaget!
Jag röstade på Nicholas eftersom det blir liknande uttal på båda språken. Jacob till exempel låter ju helt annorlunda på engelska. De andra tre namnen tycker jag inte går alls på engelska.
Röstar på Nicholas, passar bäst både på svenska och engelska (enligt mig).
Annars gillar jag ADRIAN
Pest eller kolera men inget funkar...
Bara Nicholas och Jacob funkar på engelska. "Elis" skulle nog snarare vara "Ellis" på engelska...? Och då låter det som ett tjejnamn på svenska. Jag tycker Jacob är bäst för med ett efternamn som börjar på J kan han ju bli JJ vilket är tufft