??
om man går i från varandra vem får vanligtvis vårdnaden och vem får umgänge ?
om man går i från varandra vem får vanligtvis vårdnaden och vem får umgänge ?
Vad jag vet brukar det väl vanligtvis bli delad vårdnad. Sen får man göra upp om hur det ska läggas upp, vardagar, helger. 50/50 eller nåt annat.
Det kan man inte svara på så där utan att veta en massa saker... men umgänge får båda föräldrarna oavsett....
och då vi har en son på under 2 år och 1 pojke på 5 veckor ammae honom intr
Det måste ni som föräldrar komma överens om.....
Oavsett om det är mamman eller pappan så behöver barnen ett hem och kan inte slungas fram och tillbaka.
Jag rekommenderar att ni tar kontakt med familjerätten och samtalar med dom. Dom vet vad som är bra för barnen och har mycket kunskap som iaf jag saknade när jag blev ensam.
Då man räknar med att 2 åringen knytit an till er båda kan det bli vv så ungen får ha forts kontakt med er båda. Den andra ungen ska ha lofta och mycket med den som blir uf