• Christian D

    Hur länge behöver man syskonvagn?

    Vi har en underbar tjej på 14 månader och nu en mysig kille på 2 veckor. De åker i syskonvagn tillsammans, men det är stort och klumpigt! (Vi har en Teutonia Team Cosmo, 80 cm bred.)

    Hur länge brukar man behöva köra dem i syskonvagn? Vad kan man göra istället/så småningom?

    Om vi behöver ha syskonvagn i flera år, så måste vi nog flytta (får inte in vagnen i hissen) och köpa ny bil, så vi letar efter smidigare lösningar.

  • Svar på tråden Hur länge behöver man syskonvagn?
  • lightfish

    Vår son är 3 år och minstingen är 1 år och vi använder fortfarande syskonvagn! Vi har en jättesmidig Baby jogger city mini double! Blir hur liten som helst när man fäller den.

  • Flickan och kråkan

    Det beror väl på hur ni vill ha det och hur ni använder vagn. Vi har 16 månader mellan våra pojkar och har inte haft syskonvagn alls. Inte så mycket vagn överhuvudtaget. Vi tillhör det bärande släktet så inledningsvis när storebror inte orkade gå så körde vi honom i vagn och så bar vi lillebror. Bar storebror också tills lillebror kom så vagn har varit ett kort kapitel. Tycker de är rätt åbäkiga och mest i vägen. Den var bra ett tag när storebror fortfarande var rätt liten. han kunde åka när han inte orkade gå och fungerade huvudsakligen som packåsna . Nu är de 4 år respektive snart 3 år. Vagn var det länge sedan vi la åt handlingarna. 

  • Fraggelgirl

    Jag skulle tippa på två år till, men det finns ju olika syskonvagnar bla en där ena syskonet sitter under det andra.
    När storasyster blir 2-2,5 år så finns det ståbrädor. Men då gäller det att hon orkar stå så länge som ni går. Nu när hon är så liten finns ju även stolar man sätter ovanpå liggdelen.

    Vi har själv en treåring, kommer nog köpa en ståbräda till sommaren. Och gör vi långa promenader kommer vi vara bägge föräldrarna och då har vi två vagnar.

    Lycka till!

  • angio101

    det finns smalare syskonvagnar, ca 74-76 cm breda just för att de ska kunna gå in i en modern men smal hiss, brukar kallas "stockholmsmodeller". Sök på Basson syskonvagn här på FL så hittar du flera trådar. Citytravel har nån variant också

  • MHM

    Min sov fyller två år idag och vi har bytt till enkelvagn för drygt en månad sen. Första barnet hade syskonvagn tills hon var 2 år och 4-5 månader.

  • Christian D

    Jag kan berätta att vi hittade syskonvagnen Mountain Buggy Duet, som med nöd och näppe går in i vår lilla hiss. Bredden är drygt 65 cm, och barnen sitter/ligger då ändå bredvid varandra! Det är lite trångt för stora tjejen, men det går ändå bra. Riktigt smidig vagn för storstadsfamiljen!

  • lyckligt gift

    Vi kör fortfarande syskonvagn vid längre promenader, stora skulle inte orka gå eller stå på ståbrädan dom promenaderna. Hon är 3,5

Svar på tråden Hur länge behöver man syskonvagn?