• Kamillah

    Göteborg: Tatuerare duktig på "fornnordiskt"?

    Jag undrar om någon har tips på studio/tatuerare i Göteborg (med omnejd) som är duktiga på motiv med fornnordisk anknytning?

    Jag planerar att skrida till verket och skaffa min första tatuering (ni behöver inte vara oroliga, jag har bestämt mig både för motiv och placering för  över 15 år sen så jag kommer inte att ångra mig) så snart jag hittat "rätt" tatuerare.

    Mitt motiv kommer att vara enfärgat svart (ej gråskala) och även om det är ett "enkelt" motiv för en artist så känner jag att jag gärna vill ha någon med lite känsla för den typen av genre.

     Ser fram emot alla tips som nu kommer att strömma in! Skrattande

  • Svar på tråden Göteborg: Tatuerare duktig på "fornnordiskt"?
  • pysselmajjo

    Mitt ex har ett vikingatema på sina som han gjorde på Grind tattoo i Borås hos en kille som heter Tobbe. Det kanske kunde va nått?

  • Kamillah
    pysselmajjo skrev 2012-03-09 20:46:01 följande:
    Mitt ex har ett vikingatema på sina som han gjorde på Grind tattoo i Borås hos en kille som heter Tobbe. Det kanske kunde va nått?
    Tack för tipset, ska kolla upp det.

    Sedan jag skrev inlägget har jag dock hittat min "drömtatuerare"; Colin Dale i Köpenhamn (http://www.skinandbone.dk)! Hjärta
Svar på tråden Göteborg: Tatuerare duktig på "fornnordiskt"?