Lön den 23 eller den 26 ?
När kommer lönen denna månad, den 23 mars eller 26 mars då 25 är en söndag. Har hört olika från olika håll.
När kommer lönen denna månad, den 23 mars eller 26 mars då 25 är en söndag. Har hört olika från olika håll.
Jag får den 23 iaf
Beror på arbetsgivaren. Vissa får inte ens lön den 25:e utan för lönen den 27:e, andra kan tom få tidigare. Hör med din arbetsgivare.
Den 23:e skulle jag tro.
Vi får alltid före om lönedagen är på helgen,så 23:e
Det beror helt på din arbetsgivare och vilka rutiner som den har.
Jag är statligt anställd och när den 25 är på lördagen så får jag lön på fredagen, och är den 25 på söndagen (som nu i mars) får jag lönen på måndagen den 26. Fast hur det är på andra statliga arbetsplatser än min vet jag inte.
Okej tack för svaren :)
Den 23, är det helgdag då när mensen är så får man alltid lönen vardagen innan.
Jag får den 20:e ;)
*OBS lönen ska det stå!
Vi får den 23:e både sambon och jag, han är statligt anställd, jag privat
Det beror på arbetsgivaren. Jag har lön den 25:e och är den 25:e på en söndag får jag lönen på måndagen.
Det beror ju på arbetsgivaren - men vi får på fredag. Vi får alltid innan högtid eller helg men det är ju upp till arbetsgivaren att bestämma. Det vanligaste är nog innan känns det som.