• Rullgardin

    Vad använda till munsår ?

    Min son på 2,5 år har börjat få munsår, än sålänge ser det inte helt hemskt ut men han har ont säger han.
    Vad kan jag använda mot munsår för min son ? Har apoteket nån salva som barn under 12 år kan använda eller någon annan som har tips ?
    Vad har ni gjort som har barn i 2 års åldern gjort mot munsår ?

  • Svar på tråden Vad använda till munsår ?
  • Bellini

    Min dotter på 2 har oxå munsår, nej de finns ingen salva man kan använda, eftersom dem slickar oftast i sej det.Prova o smörj med flytande alvedon eller låt han hålla en isbit emot!

  • ohoj08

    om det är herpes munsår så är min egna erfarenhet att det bara blir värre när man smörjer in det med olika salvor. Min mamma brukade ha alsolsprit i kylen (viktigt att den är kall då gör det inte ont) och badda blåsorna med det, det torkar ju ut dom och det hjälpte till viss del så att det inte blev fler och de försvann lite fortare. 

Svar på tråden Vad använda till munsår ?