Mat på barndop?
Vi ska få lite tillökning i familjen, och eftersom att sonen är döpt vill vi även döpa detta barnet, så nu börjar jag fundera lite kring dopet.
Barnet ska döpas i kyrkan och sedan tänkte vi ha mottagningen hemma i trädgården då det är mitt i sommaren, så upp med lite partytält och fixa till så det är mysigt. Skulle det regna kraftigt så har vi plats inomhus.
Eftersom att det kommer bli mitt i sommaren, och att vi kommer bli ca 30-40 personer så tänkte jag att man kanske kunde ha grillbuffé? Vet att de flesta av våra släktingar tycker om grillad mat. Funkar det även för de äldre? Typ barnens gammelmormor och gammelfarmor?
Tänkte att man kunde bjuda på kött, kyckling, lax, korv till de små barnen, potatissallad, pastasallad, grönsallad, bröd, ost, läsk, saft, loka, lättöl, alkoholfri cider, kaffe te, och tårta.
Kanske potatisgratäng?
verkar detta som en dum idé? verkar det snålt?