Anonym skrev 2012-04-03 16:24:19 följande:
Inte hört talas om faktiskt, vart hittar man det?
På apoteket! En grön kartong med vit text. Superbra, innehåller nästan bara fett.

Anonym skrev 2012-04-03 17:05:34 följande:
Jag vet inte om jag tror hon kan vara allergisk. Hon har och har haft problem med magen helatiden. (Förstoppad och trög mage.) Och nu dessa utslag... De blir rödare när jag smörjer med miniderm, så den åker i soporna idag! Får fråga på apoteket efter något annat att smörja med.
Men börjar bli orolig ifall det är allergi... Hoppas inte! Tycker så synd om henne när hon blivit så torr/röd nu.
När vi har badat henne har vi haft och har fortfarande Liberos babyolja.
Bra att du kastar Minidermen, den kan verkligen göra saken värre. Strunta i babyoljan ett tag, det är samma med den, eller köp från Weleda till exempel, om du inte vill använda bara lite olivolja.
Men, det låter ju som att hon kanske kan vara allergisk mot mjölkprotein. Det är inte samma sak som laktosintolerans, och det växer oftast bort. Har ni varit i kontakt med läkare tidigare för hennes mage? Jag tycker absolut att du ska ringa läkaren igen och förklara läget, berätta att du tror att hon kanske är allergisk mot komjölkprotein och att du vill göra ett allergitest så snart det går, du ska inte vänta en månad på att göra det.