• Svar på tråden Tips på datormonitor? Present till min son...
  • Younes

    Den verkar jättebra!
    Vad du ska tänka på är kontakterna. De flesta nya grafikkort har HDMI anslutning, men det har ju den där skärmen med plus VGA.

  • Bergling

    Som sagt, kolla gärna upp vad datorn har för bildutgångar. Nu finns det ju förvisso adaptrar att köpa, men om datorn bara har VGA-utgång, så är det nog läge att köpa nytt grafikkort också (men kan det vara möjligt år 2012...) Men eftersom jag aldrig har hört talats om en CRT-monitor med DVI- eller HDMI-kontakt, så känns det som att han redan nu använder nån adapter, typ DVI till VGA.

    Sedan är ju 27 tum ganska stort. Den är ju 64 cm bred, så kolla först att det får plats, annars kanske en 24-tums räcker. 

  • Kooffe

    Hade också kört på max 24 tum, sitter på en just nu och den fungerar perfekt. Tror dock att 27 kan vara lite för stort.


    eVett.se - Överlev på internet. Tips för att undvika internets faror.
  • Nex

    JA, jag får nog mäta hur stor plats han har för skärmen. Men ska leta 24" skärm också. 

Svar på tråden Tips på datormonitor? Present till min son...