• Karin1234

    Hjälp med uppgift (organisation och ledarskap)

    Hej

    Jag håller på att läsa kursen organisation och ledarskap, men dessvärre har jag fastnat på första uppgiften. Det står still i huvudet.

    Jag har iaf svarat på följande begrepp:

     


    -          byråkratiska skolan


    -          administrativa skolan - linjestabsorganisation


    -          scientific management-taylorismen


    -          human relationsrörelsen


    -           sociotekniska skolan

    Mitt problem är att svara på följande frågor:

     

    Vilken/vilka organisationsmodeller/modell har du erfarenhet av?


     Vad är det som utmärker organisationer inom t.ex. skola, vårdboende, sjukhus?


     Hur påverkar ideologiska och ekonomiska aspekter?


     Vilken/vilka organisationsmodeller tilltalar dig och varför?


     
    Jag vore mycket tacksam för all hjälp jag kan få. 

  • Svar på tråden Hjälp med uppgift (organisation och ledarskap)
  • Karin1234

    Ingen som vill vara vänlig och hjälpa mig?

    Jag bifogar fakta om begreppen för att se om det är till någon hjälp för er:

    Den byråkratiska skolan

    Klara och tydliga regler

    Hierarki 
    (klara gränser mellan befattningsnivåer)

    Chefen kan bestraffa den 
    som inte följer reglerna

    Anställd ska ha utbildning för sin uppgift.

    Alla beslut och bestämmelser 
    är skriftliga.

    Den sociotekniska skolan:

    Självstyrande grupper kopplat till "flödet".
    Tar hänsyn till psykologiska behov
    Arbetet varierande och mindre stressande
    Möjligheter till lärande inom organisationen
    Fatta egna beslut inom ett avgränsat område
    Respekt från omgivning och ledning
    Behandlar människan som vuxna
    Kunna se sammanhanget mellan sitt arbete 
    och dess betydelse inom företaget och i samhället.

    Taylorismen:

    En man - ett moment

    Människan en kugge i maskineriet

    Alla på golvet skall vara utbytbara

    Den administrativa skolan

    Stab-linje organisation
    Ledningen har kvar sin auktoritet 
    Stab med viss självständighet 

    Gamla "Henry Ford" modellen:
    Arbetet skedde efter löpande band,
    Även arbetstakten styrdes efter den hastighet bandet hade.
     

  • Anna Paulita

    Den första och sista frågan är ju väldigt svår för någon annan att hjälpa dig med då det är dina åsikter som är intressanta.


  • Gladskit

    Först tycker jag du ska försöka komma på ett antal organisationer/arbetsplatser/funktioner/fabriker osv. som du skulle säga hör till resp. teori. Sen ur dem så funderar du på vilka du kommit i kontakt med.
    Då bör du även ha kommit så långt så att du kan bedöma tex. hur en skola eller ett sjukhus är organiserat, som det frågas efter. Eller i alla fall vad du tror.
    Ideologiska och ekonomiska aspekter kan du också lägga till, och sen avslutningsvis får ju du utvärdera vilka modeller som tilltalar dig mest utifrån vad du läst dig till samt dina egna erfarenheter.

  • Karin1234

    Nu såg jag i boken vilka alternativ som finns gällande vilka modeller som finns, men jag är inte klokare för det. Jag skriver av det som står i boken i hopp om att kunna få hjälp med denna uppgift. 

    Jag skulle bli mycket tacksam om ni kan svara utifrån era egna erfarenheter och åsikter. Hoppas att detta ska resultera i att "polletten faller ner" för mig, och att jag därmed kan fullfölja uppgiften. 

    Funktionsorganisation

    Modellen visar hur verksamheten delas upp efter de huvudfunktionersom finns i organisationen till exempel: inköp, tillverkning, försäljning, ekonomi och personal.

    Att organisera efter funktion:

    + stärker yrkesmässig identitet
    + tillåter maximal specialisering
    + fungerar bra i en stabil miljö

    - risk för bristande helhetssyn
    - endast försäljningsavdelningen har kontakt med kunden
    - intressemotsättningar kan uppstå mellan avdelningar


    Produktorganisation

    I en produktspecialiserad organisation utgår man från produkten när man organiserar verksamheten. Alla funktioner som är förknippade med produkten läggs då inom en avdelning. En större matbutik har t.ex. en fisk-, kött - respektive grönsaksavdelning. Varje avdelning sköter hela verksamheten för sin produkt som inköp, försäljning och bemaning av personal.

    Att organisera efter produktindelning:

    + underlättar samordning av olika funktioner
    + skapar helhetssyn utifrån produkten
    + ger koncentrerade produktkunskaper
    + produkt = resultatenhet, vilket gör företaget lättstyrt

    - Ökar risken för dubbelarbete
    - kräver ofta fler personer på varje funktion
    - ställer höga krav på samordning för att få en kostnadseffektiv helhet

    Kundspecialiserad organisation


    Organisationen utgår från kunden. Syftet är att snabbt kunna anpassa sig till de specifika krav som olika kundkategorier ställer. 

    Att organisera efter kunder

    + ger klar ansvarsfördelning genom kunduppdelning
    + alla funktioner och produkter avseende kunden samordnas

    -gör att kundenheterna kan utveckla en attityd av oberoende till huvudorganisationen
    - gör varje kundenhet beroende av sina stora organisation för att få tillgång till modern teknik och invensteringar

    Geografisk organisation
    Indelningen kan t.ex. ske efter länder, lokala distrikt eller språkområden. Genom att etablera verksamheten på olika orter möter man den lokala platsens behov. Ibland kan mindre avdelningar med en försäljnings - och marknadsföringsorganisation samt administration finnas på olika platser i landet. Rapportering sker vanligtvis till ett huvudkontor.

    + ger medarbetarna i respektive område får bra lokalkännedom
    + gör transportkostnaderna lägre med lokala distributörer
    + möjliggör bra och snabb service med närhet till kunden

    - ger samordningssvårigheter inom den stora organisationen pga avståndet
    - dubblerar funktioner (t.ex. administration) och ökar kostnaderna

    Linjeorganisation

    Linjerna i organisationsschemat visar informationsvägar från chefer till underordnade. Genom att följa linjerna ser vi i vilken ordning man ska kontakta varandra i organisationen. Grundformen är en maktpyramid eller hierarkisk organisation. Ju högre upp i linjen man kommer, desto mer makt. De flesta företag har någon form av linjeorganisation.
    Ofta tillförs specialister av olika slag och då brukar man använda negreppet linje-stabborganisation. Stabben ska vara en hjälpfunktion till de olika avdelningarna. Det är en komplettering som en stor linjeorganisation ofta behöver.

    Att organisera enligt linje- stabsmodellen:

    + gör chefs- ansvarsförhållanderna klara
    + gör det är lätt att se vem som har ansvar, befogenheter och beslutsrätt
    + i linje-stabsmodellen har man tillgång till specialistkunskap i staben

    - tvingar informationen att vandra långa vägar i organisationen
    - det tar lång tid och det finns risk för att informationen förvanskas på vägen
    - den hierarkiska strukturen kan motverka marknadsanpassning
    - innebär risk för konflikter mellan linjen och staben i linje-staborganisationen

    Matrisorganisationen
    Matrismodellen ger möjlighet att kombinera olika slags organisationer som en linjeorganisation och en projektorganisation. Ett projekt lånar ofta personal från linjens olika avdelningar. Ofta på deltid vilket kanske innebär att medarbetaren sätter av halva arbetstiden till att medverka i ett projekt och stannar i sin gamla linjeposition på halvtid. Det förekommer att man byterlokal när man arbetar för projektet. Men ofta finns medarbetaren kvar på sin vanliga plats. Matrismodellen ställer höga krav på en bra och kontinuerlig kommunikation. Olika avdelningar måste komma överens i de frågor där de båda är berörda. 

    Att organisera efter matrismodellen


    + medverkar till att många personkontakter som kan stimulera till bra beslut inom organisationen.
    + kan öka produktiviteten på företaget
    + ger chans till vidareutveckling för den som deltar i ett projekt
    + ger hög kostnadseffektivitet då den samlade kompetensen i organisationen kan användas för flera ändamål

    - kan orsaka intressekonflikter mellan olika funktioner
    - kan försätta medarbetare i lojalitetskonflikt mellan linjechef och projektledare
    - kan göra det svårt att prioritera vad som är viktigast att göra först
    - risk för maktkamp mellan cheferna och avdelningarna

    Källa:
    Organisation Ledarskap
    - om organisationen och dess människor
    Av Maria Bergengren

  • Paradise

    Det där med sjukhus,skola vet jag utmärker sig är att tex i ett sjukhus är det läkaren som "äger" verksamheten. Han kan mkt väl stänga  verksamheten en fredag för att han vill åka på konferens. 

    Det går det inte göra som anställd i en fabrik tex

    tror tex att en produktorganisation kan vara en matbutik kanske? men har lite erfarenhet av den branschen

    Banker är iallafall byråkratiska

    Läser en liknande kurs nu, så diskuterar gärna mer med dig=)     

             

  • Gladskit

    Men ärligt TS, det andra inlägget som du lade in i lördags, det är ju faktiskt väldigt detaljerat. Om du inte fixar att ta in informationen och lösa uppgiften utifrån det och dina egna erfarenheter så undrar jag hur det ska bli i fortsättningen. Kan ni jobba med det här i grupp? För det kanske är hårt av mig men det här är väldigt grundläggande information så det är jätteviktigt att du förstår.

    Du kommer att återkomma till de här olika "teorierna" och organisationsmodellerna massor med gånger och då måste du veta vad som karaktäriserar dem, inom vilka organisationer du hittar dem samt deras styrkor och svagheter.

    Sen är ju uppgiften till i alla fall 50% fokuserad på dina egna upplevelser. Någon form av erfarenhet måste du väl ha? Och vilka organisationsmodeller som tilltalar dig och varför kan du också bara svara på själv.


     

  • Karin1234
    Paradise skrev 2012-04-24 10:03:16 följande:

    Det där med sjukhus,skola vet jag utmärker sig är att tex i ett sjukhus är det läkaren som "äger" verksamheten. Han kan mkt väl stänga  verksamheten en fredag för att han vill åka på konferens. 

    Det går det inte göra som anställd i en fabrik tex

    tror tex att en produktorganisation kan vara en matbutik kanske? men har lite erfarenhet av den branschen

    Banker är iallafall byråkratiska

    Läser en liknande kurs nu, så diskuterar gärna mer med dig=)     

          


    Vad glad jag blir över att se att någon försöker hjälpa mig!

    Jag vill gärna diskutera denna kurs med dig.  
  • Paradise
    Karin1234 skrev 2012-04-26 12:44:20 följande:
    Vad glad jag blir över att se att någon försöker hjälpa mig!

    Jag vill gärna diskutera denna kurs med dig.  

    Ja man ska väl hjälpa sin medmänniska, och sen lär man sig mer när man pratar om ämnet med andra oxå=)

    Nu har jag all fokus på ett annat ämne som ska vara klart över helgen, men nästa vecka kan jag varje dag, om du kan då? antingen ses här eller på msn, vad säger du?=)   
  • Parcae

    Vet inte om du fortfarande behöver hjälp men jag svarar lite ändå

    Du har egentligen allt du behöver för att svara på frågorna. Sätt dig ned och skriv allting du kan komma på om hur organisationen ser ut i sjukhus och skola. Om du funderar på sjukhus. Hur ser det ut där? Är det tydligt vem som bestämmer? Finns det en tydlig ansvarsordning (hierarki)? Behöver ett sjukhus följa några regler eller kan de göra som de vill? Ett annat tips kan vara att surfa in på valfritt sjukhus hemsida och läs om hur organisationen är uppbyggd. Jag kan hinta om att sjukhus ofta har dubbelt av någonting, blev det för enkelt nu?

    När det gäller vilka organisationsmodeller du själv har erfarenhet av så ta nåt ställe där du har jobbat. Återigen så sätt dig ner och skriv ner hur det såg ut på arbetsplatsen. Du borde snart kunna koppla det till en modell.

  • Karin1234
    Paradise skrev 2012-04-26 12:48:41 följande:
    Ja man ska väl hjälpa sin medmänniska, och sen lär man sig mer när man pratar om ämnet med andra oxå=)

    Nu har jag all fokus på ett annat ämne som ska vara klart över helgen, men nästa vecka kan jag varje dag, om du kan då? antingen ses här eller på msn, vad säger du?=)   
    Du har så rätt! Det är lättare att förstå om man får prata om ämnet med andra. 

    Jag vet inte hur msn fungerar. Det bästa vore om vi ses här på familjeliv. Vart på familjeliv ska vi träffas? Ska vi ta det på tisdag? Vilken tid passar dig bäst? 
Svar på tråden Hjälp med uppgift (organisation och ledarskap)