• Sjöstjärnan

    Avmaska kattunge?

    Vi har tagit hand om en liten kattunge, som min son hittade i skogen för 1½ vecka sedan. När vi hittade den var den medtagen och trött och rädd. Nu är den pigg och busig och sussar gott när den är trött.

    En sak som jag undrar över är om vi ska avmaska den. Brukar man göra det på kattungar? Hur gör man det i såfall? Måste man ringa veterinär för att få avmaskningsmedel eller kan man köpa det på apoteket?

  • Svar på tråden Avmaska kattunge?
  • hidden angel

    du köper avmaskningsmedel på apoteket. och de rekmenderara tt man avmaskar de ibland när de e små. Särskilt om det e en hittad katt!

  • Kajsan

    Ja, ni måste avmaska katten, fråga på apoteket efter ett avmasknings medel som fungerar mot de flesta marrar.
    Har inte namnet på medlet i huvudet just nu...
    Katten kan ha flera olika sorters mask eftersm du hittade den ute, så ett som tar bort all mask är viktigt!
    För får du inte bort all mask måste du ju göra om det och det kan vara VÄLDIGT skadligt för en kisses mage att avmaska flera gånger.

    Lycka till!!

  • Sjöstjärnan

    Tack för era svar...

    Nu dök en fråga till upp..Vi har två vuxna katter här hemma också (innekatter) Bör vi avmaska dem också nu. Kan de ha smittats av kissungens ev. mask?

  • Sjöstjärnan

    Då blir det en tur ner till stan idag då och ett besök på apoteket.

    Tack för svaren och ha en bra dag

  • Dixie

    Jag rekomenderar att du köper det flytande avmaskningsmedlet och inte tabletterna, för kattungen ska ha så lite och det är svårt att dela tabletterna i lagom bitar. Det är dessutom lättare att "gömma" i maten!

  • milsan

    Hej..
    E det en kattunge ska du använda Banminth, inte Axilur. Banminth är i pasta form.

    Kramis

  • Mirris

    Bara måste ..... *haha*

    "Hur Du Ger Din Katt Ett Piller
    (översatt efter Glenda Moore´s text)

    Sitt på en soffa. Ta upp katten i din famn och håll den i famnen som om du skulle ge en flaska till en baby. Prata mjukt till den.

    Stryk kattens strupe, med högra handen, tills den öppnar sin mun ( ha tålamod). Lägg pillret i munnen. Låt katten gå, titta i vilken riktning den springer.

    Plocka upp pillret från golvet och hämta katten. Sitt på golvet i köket, håll den som förut, lägg pillret i munnen. Låt katten gå, kolla var den springer.

    Kuta över golvet efter pillret, leta rätt på katten. Gå tillbaka till köket. Håll katten som förut, håll ner kattens framtassar med din underarm. Lägg pillret i munnen.

    Dra ut klorna från bakbenen ur din arm. Hämta katten, plocka upp det halvsmälta pillret från golvet och kasta det i soppåsen.

    Ta ett nytt piller från burken. Hämta en mjuk handduk från badrummet. Stanna med katten i badrummet, stäng dörren.

    Sitt på badrumsgolvet, vira handduken runt katten så att bara huvudet sticker upp. Ta katten i din famn som förut och leta reda på var du la pillret.

    Ta ner katten från duschdörrens överkant (du visste inte att katter kan hoppa 1,5 meter upp i luften,eller hur?), och vira handduken lite tätare och så att tassarna inte kan komma fram den här gången. Med fingrar på vardera sidan om käken, tvinga upp munnen och lägg i pillret. Stäng munnen snabbt (kattens, inte din).

    Sitt på golvet med katten i ditt knä, stryk den under hakan och tala mjukt till den, åtminstonde i en halvtimme, medan pillret upplöses.

    Vira upp handduken, öppna badrumsdörren. Tvätta av dina rivsår med tvål och varmt vatten, kamma ditt hår, och tänk på något du kan fördriva tiden med under 7,5 timme, sen gör du allt igen."

Svar på tråden Avmaska kattunge?