nemo1 skrev 2012-04-26 20:29:07 följande:
Stäng in honan för hon blir alldeles för stressad av hanen, det är jätteviktigt att hon har lugn och ro nu annars kan hon börja flytta runt ungarna.
Rekommenderar dig att boka tid bums för kastrering av hanen då han pga detta med ungarna definitivt kan börja revirmarkera.
Sen kan jag inte låta bli att undra hur fan du kan missa att har man två okastrerade katter så blir det ungar. Låt mig gissa att honan är på tok för ung för att föda ungar? Dessutom två syskon...vad säger man... mycket oansvarigt. Men det blev väl en dyr läxa pga snittet, många många sköna tusenlappar
Hanen kastrerades när jag upptäckte att Honan var dräktig, hade dom särade tre hela dagar eftersom det var fullbokad tills på fredag för en tid för kastrering, tanken var att kastrera honan månaden efter men så självklart kluddade försäkringskassan med bidrags pappren som aldrig kom fram till mig för att skrivas på, så det var 2-3 hela månader ont med pengar att kastrera honan med tanken på hyran, mat och respengar.
Honan är ungefär 8 månader, den förra ägaren sa att dom bara var 2 månader gamla, men efter att ha gått genom kesjarsnitten så var det 2 månader ytterligare gamla än vad jag hade fått höra.
Tyckte att det var konstigt att hon redan var dräktig som 4 månader gammal, men egentligen så var hon redan 6 månader då detta hände så helt oförberedd eftersom jag väntade mig minst att hon skulle vara 5-6 månader gammal innan det hände, dessutom rekommenderade inte Veterinärer att man kastrera/sterilisera katter under 6 månader. Så allt deta på grund av fel information av förra ägaren.
Så fråga gärna först hur allt detta hände innan du dra slutsatser helt i onödan Captain obvious, tacksam om råden men ska du vara spydig samtidigt helt i onödan så hjälper det ingen. Ta din attityd till ett mörkare samhälle och spara rum till de folk som är trevligare. Alla har gjort misstag, inklusive dig i sina liv, finns inga undantag.
Liten latte skrev 2012-04-26 13:21:15 följande:
Jag förstår att det är jobbigt!! Men jag är säker på att det blir bättre!
Det är kanske inte så konstigt att hanen reagerar på att flocken utökas. Det känns säkert konstigt för honom samtidigt som han är nyfiken.
Det får ju inte bli så att han blir utstött och utestängd hela tiden, så det är bra att du försöker ha dom i samma rum!
Att de fräser åt varandra tycker jag inte är så oroväckande, men om hankatten börjar slåss och visar att han försöker skada honan eller ungarna så är det nog bra att du särar på dom.
Förstår att det är en jobbig situation!! Klart att honan vill ha sällskap och uppmärksamhet! Brukar vara så speciellt första kullen de har, då vill de helst att man är i närheten 24/7. Men hankatten vill ju också ha uppmärksamhet...Så jag förstår att det är tufft...
Bara de får vänja sig så blir det bra!! Jag kan inte säga om det tar två dagar till eller två veckor...Ha tålamod...!
Går det bra för honkatten då? Funkar det bra så ungarna får mat och omvårdnad av henne?
Åtminstonde någon som vet hur man kan vara trevlig utan spydigheter, det tackar jag för. :D
Jag låter dörren vara öppen i ungefär 2 timmar eller 1 timme per dygn så att båda kan gå omkring efter att kattungarna ha fått mat och sover, har en handuk över dom för att hålla värmen medans honan går omkring.
Själv under tiden så sitter jag på fåtölj framför och väldigt nära ungarna medans jag har koll på dom, för varje gång han fräser så skakar jag bara på vattenflaskan så låter han blir tills han gör det igen. Om han skulle vissa tecken på att slåss mer än att fräsa, då sära jag på dom direkt.
Jag håller honom sällskap i hallen när jag gör frukost, mat, toa besök eller byter hans mat/kattlåda, leker med han och kelar. Men bara om honan har matat ungarna först eftersom hon har tendens att gå omkring när jag inte är närheten av henne och ungarna.
Jag ser till att ungarna kommer åt spenorna när honan ligger vid dom och dom kryper upp till henne, om en unge hittar en spena då börja dom andra slåss om samma spena, så jag får hålla en i taget försiktigt och leda dom till en ledig spena tills dom har fått suggrepp om en, kelar med honan lite så att hon varken rör sig eller tvättar sig medans dom äter, hon går också på smärtstillande medecin som jag ger henne varje morgon.
Annars från morgon till natt så håller jag reda på honan och ungarna så allt går som det ska.