Tips på hur man bråkar mindre?
Jag vill gärna ha tips från er om hur man ska göra för att bråka mindre.
Bakgrund:
Min man och jag bråkar ca 1 gång per vecka. Det vi bråkar om är alltid något som vi hade kunnat reda ut genom att prata om det på ett lugnt och respektfullt sätt, men vårt problem är att vi båda har lätt för att bli arga: jättearga.
Vi reagerar exakt likadant, blir jättearga på något (ofta missförstånd) och kritiserar den andra på ett aggressivt sätt. Den som blir kritiserad reagerar då också genom att försvara sig, förneka eller skylla på den andra, och så är bråket igång.
Vi älskar varandra och är alltid jätteledsna när vi bråkat klart och lovar varandra att vi måste bli bättre på att reda ut saker utan ilska. Men sedan händer det igen.
Är det någon som har några bra tips på hur man låter bli att bli jättearg och istället kan prata om saker på ett lugnt och moget sätt när man upplever att den andra betett sig illa på något sätt?