• Kajsakajak

    Svullna ögonlock :( :(

    Hej!! Snälla finns det nån som har lösning på mitt problem? Eller som har varit med om liknande..så vore jag jättetacksam!

    Jag vaknar nästan varje morgon med svullna ögonlock...dem känns tunga och det ser inte klokt ut..detta kan sitta i hela dagen..så det är inte lite vanlig morgpntrötthet jag pratar om..

    Ofta kan ögonen kännas tåriga lite svidiga..men det som jag har mest ont av är att det förstör hela mitt utseende..dessa dagar vill jag inte gå utanför dörren..och har vi något tillfälle tom. stannat hemma från jobbet.,,

    Jag har försökt läsa på mycket- vet att man kan få det av för högt saltintag- gråtit kvällen innan- för lite /för mycket vätska...och jag har även tänkt att det kan ha med min pollenallergi att göra men jag får detta besväret året om..

    Har ni några tips?
    Gurkskivor funkar inte...


  • Svar på tråden Svullna ögonlock :( :(
  • JanaLiiN

    Hur länge har det varit så? Har du blivit allergisk, typ pollenallergi?

  • JanaLiiN
    JanaLiiN skrev 2012-05-01 13:53:36 följande:
    Hur länge har det varit så? Har du blivit allergisk, typ pollenallergi?
    Förlåt, nu läste jag inte riktigt. Du har inte någon annan allergi som spökar? Har du testat dig? 
  • before

    Blir det någon skillnad om du behandlar med tex Clarityn (receptfritt)?

  • nytt eller gammalt

    Jag får svullna ögonlock på morgon väldigt lätt om jag är ute mycket i stark sol, t ex i fjällen eller på sommarsemester. Vätskan brukar rinna ut under förmiddagen, jobbigt!

    Men om du är hemma i Sverige nu så antar jag att det inte varit så mycket stark sol Obestämd

  • Jusefeajn

    Om man har fel på sköldkörteln kan man också få väldigt svullna ögonlock ! 

  • Kilsbergen

    Testa ögondroppar mot pollenallergi! Det är mkt pollen nu och jag har precis samma problem.

Svar på tråden Svullna ögonlock :( :(