Helt plötsligt går det EJ att föra över bilder från min iPhone till datorn! Morr!!
Nån som vet vad felet kan vara? Tacksam för svar :)
Nån som vet vad felet kan vara? Tacksam för svar :)
Menar du i iTunes eller när man lägger över bilderna från mobilen som från exempelvis ett usb-minne (alltså i utforskaren eller liknande)?
Hur yttrar sig felet? Får du upp enheten i filhanteraren? Kan du bläddra bland kataloger och filer på den tillagda enheten?
När jag satt i usb kabeln så har det automatiskt kommit upp ett fönster på datan som frågar om jag vill överföra bilder men det fönstret kommer inte upp nu. Nu öppnar bara iTunes upp.
Öppna filhanteraren (Finder, Utforskaren, Nautilus el.dyl...vad den heter beror på vilket operativsystem du har) och kolla om du ser din telefon där. Klicka på den och ta det den vägen.
Tack, men det gick inte. Hittade inte telefonen där. Ghaa, blir galen på elektriska saker som slutar fungera =/
Här kanske du kan få hjälp?
www.familjeliv.se/Forum-21-84/m62105947.html
Jag har samma problem på min MacBook air, den hittar inte telefonen i Finder, bara genom att gå in på iTunes och där går det inte. Omåttligt irriterande. Ska testa med pcn..
Vet fortfarande inte vad felet är/var. Men nu efter några timmar och jag testade igen så funkade det =/
Tack alla!
Jag har ett liknande problem...
Ansluter telefonen, får upp alternativen: öppna i utforskaren, importera bilder i windows eller i windows media player. Vilket jag än väljer så hittar inte datorn filerna. Mappen är tom för datorn, fast inte i verkligheten.
Hjälp...