Rätt till evakueringslägenhet efter vattenskada??
Det har varit en vattenläcka på 4:de våningen i vårt hus. Vi bor längst ner och har också fått lite fukt. Dom har fått riva ner skåpsluckor i vårt kök och rivit bort en del av väggen (bild finns i mitt galleri)
Skåpsluckorna står nu i vardagsrummet, det är papp tejpat över hela golvet och nu ska dom även in i sovrummet och eventuellt göra ett hål i väggen där med.
Jag har en 8 månaders son som kryper runt och vill vara previs överallt. Men han kan ju inte krypa runt på den där pappen bland allt damm och i vardagsrummet står det skåp så där kan han inte heller vara. Köket är så grisigt och dammigt så jag kan inte laga mat där.
Nu undrar jag om det är nån som har någon aning om om jag har rätt att få evakueringslägenhet eller något sånt. För jag kan verkligen inte bo där med sonen och jag har ingen lust att bo hos mamma i 2 MÅNADER heller, för det var så lång tid dom sa att det skulle ta innan dom var klara.