• Anonym

    Ersättning vid kvarstående besvär efter bruten tumme?

    Jag har i september 2011 brutit min tumme på vänster hand, och har fortfarande besvär av den. Har inte samma styrka i den tummen och det värker ofta i den.

    Det är svårt att använda den till vissa saker där tumstyrka behövs då jag får ont då.

    Hur ser försäkringsbolagen till detta? Hur ska jag anmäla att jag har besvär av den? Ska jag bara ringa dem och säga att jag har ont i tummen ännu eller ska jag gå till vården? om jag går till vården vad ska jag säga där?
    Har hört att man kan få ut ersättning vid kvarstående men och s.k medicinsk invaliditet och undrade om någon kände till processen för detta, hur man går till väga alltså?

  • Svar på tråden Ersättning vid kvarstående besvär efter bruten tumme?
  • GrodanHopp

    Vården bör ju absolut se på tummen om det är något dom kan göra för att hjälpa dig. Ang försäkringsbolag så ring helt sonika dit och förklara ditt ärende så hjälper dom dig. Lycka till!

Svar på tråden Ersättning vid kvarstående besvär efter bruten tumme?