• Anonym

    LCHF för liten budget?

    Någon som har några tips på billig mat som man kan äta enligt LCHF?

    I vanliga fall när det kör ihop sig i slutet av månaden äter jag gröt eller nudlar, men det går ju inte nu. 

  • Svar på tråden LCHF för liten budget?
  • Anonym

    Ägg, färs som du blandar med mkt grönsaker

  • stjierna

    Satsa på fettkällor som rapsolja, smör och kokosfett (inte det härdade i silverförpackning!), istället för dyrare mejerivaror.
    Köp frysta saker, ex kyckling, fisk och skaldjur. Även grönsaker går att köpa fryst, typ spenat, blomkål och broccoli (frysta grönsaker innehåller lägre KH än färska oftast).
    Ät mycket ägg - i alla former. En billig och mättande frukost är ex smörhackat ägg :)
    Makrill på burk blir bra mellanmål, och likaså tonfiskröra :)

  • Anonym

    Köp fläskkarré  storpack när det är extrapris, packa om i småplastpåsar och frys in. Perfekt till frukost, de är så stora att de är det enda man behöver! (flytta en skiva från frysen till kylen på kvällen innan du går o lägger dig)

    Fryst kyckling. Särskilt på extrapris förstås. 
    Kolla i "invandraraffärer", där brukar fryst kyckling vara billigt och bra! Samt att de har ofta tex fetaost biligt. 

    Så jag håller med  stjierna, ovan, frysen är en pålitlig vän när man behöver spara!

Svar på tråden LCHF för liten budget?