Allvarlig överstimuleringssyndrom & gravid
Någon annan här inne som har erfarenhet?
Jag genomgick det långa protokollet och fick 42 äggblåsor, 29 ägg. Trots detta gjorde dom en återinsättning utan att mer än varna för överstimuleringssyndrom, dom berättade aldrig vad det egentligen innebar.
10 dagar senare blev jag inlagd på sjukhus, låg sedan kvar i 2 veckor. Har varit rejält sjuk, gick upp 10 kg vätska, fick massor med morfin, yrade och hallucinerade.
Har nu varit hemma i 3 veckor. vätskan är nästan borta men äggstockarna är fortfarande rejält stora. Jag har hela tiden ont, sover dåligt om nätterna. Har lyckats sluta med citodon och tar bara panodil nu oftast innan jag lägger mig och vid behov. Kan knappt inte göra något, måste hela tiden sätta mig eller lägga mig..
Jag känner mig så uppgiven, det känns inte bra att jag fortfarande har så ont hela tiden. Är det normalt?? Tycker inte vården ger mig bra svar. Det låter oftast som det kan vara så här, det tar tid osv.. Jag känner mig inte nöjd med dom svaren =/ orolig!
Någon annan med liknande erfarenhet som vill berätta hur det gick??