• Anonym

    Avlyssnar polisen alla samtal och sms.

    Nu i dagarna fick jag veta att en vän till mig har blivit avlyssnad av polis, det var mellan henne och en kille.  Polisen tog hennes dator och mobil. Varför behöver vi ju inte gå in på jag försöker fortfarande smälta vissa saker. MEN det jag funderar på en sak, hon tror att de fortfarande kan avlyssna henne, men va då ser de alla mina sms till henne också? eller är det bara mellan speciella nr, Menar jag har sms saker som jag mår dåligt av tex om hur dåligt jag mår i min panikångest om att jag känner mig illa behandlad av mina syskon. Om hur jag ska göra i vissa saker. Det känns ju sjukt privat. Jag har ju fan berättat att jag inte orkar simma med henne för jag har mens mm. Alltså ja de skiter väl säkert i det, men för mig känns det som hela världen läst mina sms. som sagt döm inte henne nu. Det är MIG det handlar om och mina sms. 

  • Svar på tråden Avlyssnar polisen alla samtal och sms.
  • Skogsnorpan

    Ja de ha läst dina sms till henne om de avlyssnar hennes mobil. Dock raderas allt som inte har med utredningen att göra direkt och min gissning är att de läser och hör så mycket att de snabbt plockar bort det som inte är av intresse och glömmer bort det lika snabbt.

  • Anonym
    Skogsnorpan skrev 2012-05-28 12:18:17 följande:
    Ja de ha läst dina sms till henne om de avlyssnar hennes mobil. Dock raderas allt som inte har med utredningen att göra direkt och min gissning är att de läser och hör så mycket att de snabbt plockar bort det som inte är av intresse och glömmer bort det lika snabbt.
    oki tack för mig känns det så privat vet inte varför, jag brukar kunna va öppen om allt. 
  • Anonym

    Jag lovar, de skiter i om du har skrivit du har mens eller har panikångest. De bryr sig bara om det väsentliga samt har nog hört allt möjligt. Du är ju en människa ffs.

  • Skogsnorpan

    Förstår att det är privat för din del. (Har råkat ut för samma sak) Det känns ju lite skumt att det mest privata man valt att dela med EN person lyssnas av flera andra som man inte ens vet vem det är. Man vet ju inte ens hur mycket de vet.
    Det enda du kan göra är att försöka inte tänka på det och gå vidare. Lycka till! Och var glad att det inte är du som gjort något dumt.

  • Anonym

    Tack =) ja jag håller mig på laglig kant. 

Svar på tråden Avlyssnar polisen alla samtal och sms.