Anonym (been there) skrev 2012-05-30 11:01:51 följande:
Det är för mig ganska självklart för mig att man kan vara både och, då jag själv är det. Precis som TS pojkvän har jag haft en strulig barndom och kämpat för mitt liv sedan jag var fyra. Idag har jag haft två förhållanden med två killar (båda långa förhållanden) men har upp och ned känt mig deprimerad. Detta pga livet blir en övermäktigt ibland. Sedan har dessa människor som jag en tendens att göra sig själva olyckliga när de är lyckliga.
När man är trasig som människa, aldrig upplevt kärlek, lycka eller omsorg utan bara våld, misshandel och otrygghet, så vet man inte hur man ska agera när man väl känner alla de där positiva sakerna. Så man går in i en låg fas igen för man vet inte hur man ska hantera allt det lyckliga.
Jag är just nu deprimerad, men min pojkvän stöttar mig genom allt. Och depressionen innefattar oftast inte honom alls! Han blir mer inblandad ofrivilligt, för det är inte pga honom jag mår dåligt. Att veta att han står där han står är viktigt för mig så jag känner mig trygg. Utan hans stöd hade sjukdomen varit betydligt värre.
Så till TS och Luna - om man aldrig varit där kan man inte förstå det själv, och som tidigare skrev så är depression en sjukdom inte en känsla. De som har barn kan aldrig förstå hur ofrivilligt barnlösa känner, de som aldrig blivit utsatta för psykisk misshandel förstår inte varför denna person inte lämnade den destruktiva relationen tidigare osv. Inte ens vi själva som är deprimerade kan alltid förstå varför, så hur ska ni kunna förstå det? Det är heller inget vi förväntar oss att ni ska göra. Bara var där och stanna, vänta ut perioden. Det blir alltid bättre! :)
Åh, tack för ditt belysande svar! Har några frågor.. Klarar du av att visa kärlek trots att du mår dåligt? Eller känner sig din kille oälskad? Hur hanterar ni det?
Det du säger om "att när man går in i en låg fas igen för man vet inte hur man ska hantera allt det lyckliga" är jätteintressant. Jag har inte begripit att det är så och jag tror inte heller min kille har föstått att det kan vara så. Har du något råd hur jag ska kunna förmedla det till honom på ett bra sätt? Finns det t.ex. någon bok om det?