USB-minnet trasigt - rädda bilder?
USB-minnet har kraschat. Eller det går åtminstone inte för datorn att hitta det. Det går inte heller att formatera eller dylikt, jag har försökt. Jag har massa bilder och liknande på detta minne. Är det helt omöjligt för mig att kunna rädda dem nu?
Jag har försökt att använda minnet i flera olika datorer men det är samma problem på alla, det är minnet som det är fel på.
Jag trodde att det var ett säkert sätt att lagra bilder på, dum som jag är har jag inga kopior heller
En annan sak som hänt, men det var långt innan, att vår bärbara Toshiba inte längre går att ladda. Laddaren vart överhettad så att hålet för uttaget i datorn (där laddaren skulle sättas in) smälte och tappade formen. Och nu går det inte att ladda längre eftersom laddaren inte passar i hålet längre. Har samma problem här med att vi har bilder och filer som jag gärna vill få tag i. Datorn i sig är inte trasig men det går ju inte att ladda den.
Kan nån tipsa mig om vad jag ska göra? Datorn har ingen garanti längre, den har flera år på nacken...