• Anonym (Orolig)

    Blåsboll kom ut vid aborten

    För några år sedan gjorde jag en medicinsk abort i vecka 6-7 någonting. Vid ultraljudet hade de först svårt att hitta fostret, men sedan hittade de en liten liten sak som förmodligen inte var ett foster ens.Såg ut som ett runt litet ägg bara.

    Efter några timmar efter påbörjad abort med tabletter och det var dags för mig att gå hem, gick jag in på toaletten och kissade. När jag skulle torka mig kommer det ut en rund boll med blålila blåsor som landar i min hand på något konstigt sätt. Bollen var stor som en pingisboll/golfboll och bestod och runda blåsor i kanske storleken 4 mm i diameter någonting (minns inte exakt). Jag blev livrädd, slängde ner den i toalettstolen, men vågade aldrig fråga en barnmorska om saken.

    Vad kan det ha varit? Googlade lite på det....druvbörd kanske??
     
    Är idag gravid för första gången igen efter händelsen i fjärde månaden och är orolig för att händelsen kan påverka denna graviditet. 

  • Svar på tråden Blåsboll kom ut vid aborten
  • Jenny Barnmorska

    Hej!

    Det du beskriver kan ha varit en druvbärd. Det kan också har varit så att hela graviditeten kom ut på en gång den är då rund som en boll och har moderkakan fäst på utsidan. Moderkakan kan se ut som blåa blåsor. Det är inte alls ovanligt att det blir så.

    Detta är inget som kommer att påverka din nuvarande graviditet. Men oftast dyker sådana tankar upp igen när man är gravid.

    Mvh Jenny       

Svar på tråden Blåsboll kom ut vid aborten