• denislo

    Tandlossning- någon som har koll på det?

    ska fråga tandläkaren men tänkte bara skriva av mig eftersom jag är smått hypokondrisk. Jag har tandlossning- är frisk i övrigt, slutat röka och dricka. motionerar inte så mycket just nu men kommer nog igång snart när bebis blir lite äldre. äter helt ok. Men jag har stora fickor mellan tänderna som jag nu försöker åtgäärda, har alltid haft dåliga tänder.

    Om någon som haft djupa fickor som åtgärdat detta- hur lång tid tog det? Och är det någon som har koll på detta med munbakterier som kan sprida sig i kroppen och ge följdsjukdomar. Är detta vanligt hos yngre? (här kommer min hypokondri in :))  

  • Svar på tråden Tandlossning- någon som har koll på det?
  • Agaton Sax

    Jag har för 3 veckor sedan opererat 2 av mina fickor - bakom framtanden o lite längre bak. Har haft tandfickor sedan jag var 20 då jag varken rökte eller drack, för min del finns en viss ärftlighet.

    Jag har alltid skött mina tänder väldigt noga och haft få hål genom åren, är nu närmare 60 år och har fortfarande vita, hela fina tänder MEN fortfarande har jag några djupare fickor ca 3-4 cm.

    Har gått till tandhygenist var 4 - 5:te månad de sista 10 åren. Dock har jag en kunskap nu efter operationen är att jag inte har varit tillräckligt bra på att använda mellanrumsborstar och på rätt sätt.

    Har kört igenom med borstsrna några gånger per vecka men för att få ordentligt rent kräver det en genomkörare som tar 20 min varje dag - inte då och då.

    De fickor jag nu har kvar har hållt sig ganska lika - alltså inte minskat men det viktigaste inte blivit djupare.

    Fickorna jag fick opererat nu var mellan 9 o 10 cm djupa och tandbenet hade till viss del försvunnit som gjorde att tänderna var lite lösa.

    Kan man undvika op är det naturligtvis bäst - kostar en del - men inget som var jätteobehagligt och då tycker jag det är ganska obehagligt, Fick en lugnande tabl 1 tim innan. Man skär upp och gör rent, sprutarin grisprotein som i bästa fall gör att tandbenet återbildas och sen syr man några stygn.

    Hela resultatet ser om ca 6 mån.

    Så mitt råd är lär dig hur du ska använda mellanrumsborstarna och lägg 20 min varje dag på det.               

  • Agaton Sax

    Skulle stå att jag tycker det är ganska obehagligt att gå till tandläkare - därför fick jag lugnande innan.

  • Kjellgren

    Tandlossning, eller parodontit som man ska säga nuförtiden, innebär att tandköttet i ett första stadium blir inflammerat och svullet och lättblödande. Nästa steg, som kan ta många år eller i ovanligare fall gå snabbare, innebär att tandens stödjevävnader, inklusive käkbenet, gradvis försvinner.

    Som Agaton Sax (jag hade kassettband med  Agaton Sax som barn, tack för påminnelsen!) skrev så har vi olika känslighet för de bakterier som finns i munnen och tex rökare har lättare att få parodontit. Det du kan göra för att förhindra sjukdomen eller mildra den är att göra noga rent. Du bör sannolikt inte använda mellanrumsborstar eftersom jag antar att du är ung och har tätt mellan tänderna, då ska man i stället använda tandtråd. Obs dock att om din tandläkare/-hygienist sagt något annat ska du lyssna på det istället, de har råd som är anpassade till just dig.

    Tandköttsinflammation är vanligt hos yngre medan parodontit är förhållandevis ovanligt på personer under 40 år speciellt den mer allvarliga sorten.

    Bra att du kontaktar din tandläkare som kan kolla hur ditt tandkött mår och också ge tips om hur just du bäst tar hand om dina tänder. 

  • Agaton Sax

    Rådet att använda tandtråd är inte tillräckligt för att göra rent den yta längst ned mot tandköttet runt tanden - det svaret fick jag av tandvårdspecialisten - men ett vanligt råd av " vanliga" tandhygenister. Men som sagt - prata med din tandhygenist.

    Förr kunde man köpa infärgningstabl som visade var man inte fick rent - men tandhyginisten har sådana - be att få infärgning så vet du var det är svårt att komma till o få rent. 

  • Kjellgren
    Agaton Sax skrev 2012-06-19 08:46:27 följande:
    Rådet att använda tandtråd är inte tillräckligt för att göra rent den yta längst ned mot tandköttet runt tanden - det svaret fick jag av tandvårdspecialisten - men ett vanligt råd av " vanliga" tandhygenister. Men som sagt - prata med din tandhygenist.

    Förr kunde man köpa infärgningstabl som visade var man inte fick rent - men tandhyginisten har sådana - be att få infärgning så vet du var det är svårt att komma till o få rent. 
    Det beror iofs på tekniken - om man får rent med tandtråd eller inte. Men pyssligare är det!

    Mellanrumsborstar är betydligt enklare att använda men ska provas ut av någon som kan. Att använda för stora borstar eller använda några alls om man har tätt mellan tänderna kan göra skada på tänderna, därför rekommenderar jag inte TS att använda det utan att ha fått det rekommenderat.
  • lolcat

    Iom att många tänder är konkava på rotytan mesialt och distalt så är det inte helt lätt att få rent med tandtråd om man har benförlust=)

    angående TS orginalpost så är tandlossning en "kronisk" sjukdom, du kommer alltid ha lättare att få tillbaka den, även om den kan läka ut nu så måste din munhygien vara i princip perfekt livet ut och det behövs kontroller hos tandvården, 1-2-3 gånger per år beroende på.

  • OliviaP

    Hej! Jag är tandhygienist och jobbar med bl.a. svåra tandlossnings fall. Efter behandling får man komma på en utvärdering efter ca 2 mån då ser man hur det har läkt och hur pass frekvent man bör gå till tandhygienist ( eller om ev operation är nödvändig ). Man kan ha fördjupade fickor som inte är patologiska ( ej blöder). En osanerad tandlossning med mkt subgingival tandsten och mkt plack kan man jämföra med ett stort varande sår

Svar på tråden Tandlossning- någon som har koll på det?