• mor 3barn

    När sluta ni med nappflaskan?

    När sluta erat barn få använda nappflaskan helt?
    (Min 3,5år vill fortfarande ha den på kvällen) 

  • Svar på tråden När sluta ni med nappflaskan?
  • Mercurialis

    När barnen har varit omkring 2 år har vi börjat ge dem välling i pipmugg i stället för i nappflaska och så har de druckit vällingen fram tills de slutat helt med välling (vilket har varit runt 2,5 års ålder).


    Don't walk in front of me, I may not follow. Don't walk behind me, I may not lead. Walk beside me and just be my friend.
  • La Lola

    Alma var 4 år.
    Hedda är 3 år o samma ålder kommer gälla för henne.


    *mamma till Alma (maj 2000) och Hedda (mars 2009)*
  • mor 3barn

    Ni som också hade flaska till större barn vilken sorts flaska och napp hade ni?

  • maximum

    Min son som är 3.5 dricker lite mjölk i flaska på kvällen. Han har vanliga flaskor såna som finns på ICA typ.
    Men han tuggar lite på napparna och petar med fingret i dom så dom går sönder och i julas köpte jag hem helt nya kanske 5-6 st en vecka senare så hade han bara 2 hela kvar.
    Så vi sa till honom att det går inte att köpa flera såna nappar. Nu sjunger den sista nappen på sista valsen.
    Har sagt att då får han sluta med flaskan. Han har ju varit förberedd i 6månader på det nu så jag hoppas det går bra.   

Svar på tråden När sluta ni med nappflaskan?