Växa upp med 3 språk från början? Tips?
Lite fel att skriva det här i "utlandsföräldrar" men jag vill gärna ha råd av folk som varit med om liknande. Min sambo och jag är båda födda i Sverige men med en lite internationell bakgrund Mina modersmål är svenska och engelska och hans är svenska och spanska (även jag kan spanska flytande men det är inget modersmål). Vi blandar spanska och svenska hemma (kan byta mellan alla tre språken i en enda mening...) Våra barn behöver kunna alla tre språk för vi har många nära släktingar som bara kan antingen engelska eller spanska.
Vi har en pojke som nu är 6 år och trespråkig. Hans två första språk var spanska och svenska (svenskan kom först när han var 1 och började på dagis), han lärde sig snabbt att skilja på dem, och när han var 4 började han lära sig engelska. Hans starkaste språk är nu svenska men han kan läsa och skriva på alla 3 språk (bäst på svenska dock). Han har gått på tvåspråkig (engelsk/svensk) förskola och börjar nu på en tvåspråkig skola i höst. Förskolepersonalen har sagt att av alla barn som inte har engelska som modersmål så är han den som försöker prata det mest, speciellt efter att vi kommit hem från England och han märkt hur kul det var att bli förstådd på engelska Han försöker även prata det hemma trots att vi aldrig riktigt gjort det förut, det är jättekul!
Lillebror är väldigt liten fortfarande och nu märker vi att han kommer bli TREspråkig från första början istället för tvåspråkig som storebror var tills han fyllde 4. Nu pratar vi ju alla tre språk hemma dagligen och dessutom kommer han troligtvis in på förskolan som tillhör storebrors skola, dvs att han kommer gå i en tvåspråkig förskola fr o m 1½-års ålder. Dessutom åker vi rätt så ofta till England och har besök av släktingar från USA och Kanada.. Vi har en drös engelska böcker, spel och filmer hemma som storebror älskar, inklusive gamla bebisböcker som vi nu läser för lillebror. Vi är jättenöjda över hur det har blivit med språken för storebror men nu blir det lite nytt för oss för det blir inte så lätt som att jag pratar engelska, sambon spanska, och svenska på dagis.. Det blir blandat som tusan, tre språk hemma, två på dagis, ett hos mormor och morfar (de blandar aldrig), två hos farmor och farfar, och olika språk med olika släktingar... Såå har ni några tips på hur vi kan få det att gå så smidigt som möjligt?