Thinuviel skrev 2012-06-27 17:09:46 följande:
Oj, nu blev det mkt att svara på samtidigt här!
Först & främst; skogsvitter, varför är det så otroligt korkat??
Självklart väljer vi först & främst att försöka reda ut vad som ligger bakom hennes hudproblem, men skulle jag få välja mellan att ge ersättning som gör hennes hy problemfri (nu vet man ju dock inte om det skulle bli så) eller att amma men smörja bara för att "hålla borta" utslagen, dvs att hon fortf. utsätts för det hon reagerar på, men att vi inte kommer fram till vad det är, då väljer jag flaskan, lätt!
OM det nu har att göra med matallergi, det vet vi ju egentligen inte heller, fast bvc verkar vara inställda på det.
Vi har tid igen där imorrn kl 11, får se vad dom säger då.
Tilläggas bör kanske att när vi pratade med bvc ang. hennes hud för ca 1 vecka sen, då handlade det om torr hy främst i pannan, som var skrovlig & röd. Samt torr mellan fingrar/tår & lite torr, men inte röd, på bröstet.
Nu en vecka senare, efter 3-mån vaccin, Miniderm & mjölkfri kost, är hon alltså helt flammig i huden!
Enligt bvc har vaccin & utslag inget samband med varandra alls, så det skulle jag inte ens tänka på, för det var ju min första tanke när vi först såg att hon var flammig.
Så här ser hon ut nu:
www.dropbox.com/s/z0c54yincog30lm/Photo%20201...
Ang. mat jag äter så insåg vi tidigt att hon lätt reagerar på sånt jag äter, så jag har sedan hon var ca 3 veckor inte ätit lök, paprika, bönor, jordgubbar, apelsiner, äpplen (eller juice på dessa), citron m.m.
Dessutom fick hon jätteproblem med magont efter att jag hade ätit glass utan att tänka mig för där i början, så efter det har jag ätit laktosfritt & det har funkat bra, för magens skull. De enda frukter jag egentligen äter är banan & vattenmelon. Ägg har jag dock ätit! Senast för 3 dagar sen. Men efter att ha läst lite om sådant som kan påverka så har jag nu uteslutit det med.
Hur kan då vissa reagera på ägg?
När jag slutade med mjölk ville jag ju ha substitut för det, så jag har testat sojamjölk istället.
Dock är jag inget jättefan av det så jag har det enbart i kaffet på morgonen, & nån enstaka gång i mat!
Men det kanske kan vara ngt?
Annars har jag även testat havrebaserad dryck & rice dream. Inget av dem gillar jag såpass att det blivit några mängder dock.
Vi har inga pälsdjur & inte heller dunkuddar... Dock är pappan "lätt" pollenkänslig!
Nötter & skaldjur har jag ju ätit lite av med på sistone.
Så svårt det är! Tycker så synd om min lilla, & vill att hon ska bli hjälpt NU. Är väll därför jag fick tankarna om att ge upp amningen för att slippa utsätta henne, men det är kanske lite drastiskt... Speciellt med tanke på att det hela är så pass nytt. Frustrationen som talar!
Verkar som ni som har varit med om liknade fått gått igenom mkt :/
Du ska inte äta laktosfritt utan
mjölkfritt dvs inga mjölkprodukter alls! Det är inte laktosen bebisen reagerar mot eftersom bröstmjölk i sig innehåller väldigt stora mängder laktos. I sig självt. Det är alltså
komjölkproteinet hon reagerar på i glass och märkte du så tydligt så är det enligt mig inte ens frågan om ett kanske, utan din dotter
är mjölkallergisk. Det är anledningen till att hon får utslag och också anledningen till en överlag känslig mage.
Visst är det så att bebisar som är känsliga kan reagera på lite allt möjligt man äter, särskilt sådant som är gasbildande, det betyder ju dock inte att de är allergiska och det brukar gå över av sig självt efter bara någon månad när deras mage mognat lite mer. Bebisen är alltså inte
allergisk mot alla dessa saker du slutat äta. Antagligen bara mjölk. Och om du låter bli mjölkprodukter helt och hållet ytterligare någon vecka kan jag garantera dig att du kommer märka att hon plötsligt klarar av frukt, grönsaker och annat du undvikit. Men magen blir helt förstörd av att utsättas för mjölkprotein om hon är allergisk, vilket självklart gör att hon får ont för näst intill vad som helst.
Angående ägg så tycks vissa märka att bebisen reagerar redan under amning, men det finns inga belägg för att äggprotein skulle föras över till bröstmjölken på det sättet att det kan ge allergiska reaktioner. Äggallergi märks i princip alltid först när bebisen blir äldre och börjar med fast föda. Det är därför det påstås att man ska introducera ägg försiktigt, eftersom en eventuell allergi märks först när barnet själv äter ägg. Detsamma gäller vaccin som innehåller äggprotein (prat om det exempelvis med pandemrix) att man inte ska ge detta till små bebisar som inte fått äta ägg ännu eftersom man då inte vet om de är allergiska eller ej.
Gällande soyamjölk så
nej nej nej. Soya ska du helst inte använda som ersättningsprodukt eftersom mjölkallergiska barn ofta reagerar även på soyaprotein. Har de inte talat om det för dig?! Havre- eller risprodukter är bättre och inte allergena alls. Söker du lite här så märker du att jättemånga bebisar reagerat även mot soya.
Och som sagt, det kommer inte hjälpa att du slutar med amningen eftersom sådant du äter inte har så avgörande betydelse förutom just mjölken och den finns ju även i ersättning! Den är dessutom mycket, mycket värre eftersom den är
gjord just på komjölk. Även de flesta mjölkfria ersättningarna är de facto komjölk.