• marla333

    Diskmaskin som inte diskar rent/löser inte upp diskmedlet? Vad kan felet vara?

    Sen någon vecka har diskmaskinen krånglat, med det menar jag att den inte diskar rent och att det ser ut som diskmedlet inte löses upp ordentligt utan blir kvar i glasen i botten. Riktigt less på detta att behöva diska disk som gått i maskinen för hand! 

    Har alltid haft samma diskmedel, men ska pröva att byta. Har också sett att det finns rengöringsmedel som man kan köra i en tom diskmaskin för att lösa upp kalk. Kan det vara lösningen?

    Rengjorde de lösa delarna, men ingen förändring.

    Är det verkligen dags att byta diskmaskin efter "bara" 2 år? Ska de inte hålla längre?  

    Vad kostar en reparation? Finns det ens? 

  • Svar på tråden Diskmaskin som inte diskar rent/löser inte upp diskmedlet? Vad kan felet vara?
  • Khaleesi

    Har du fyllt på spolglans nyligt? Om maskinen är tom på spolglans brukar disken ibland se ut som om den är odiskad, eller åtminstone dåligt sköljd.

    Är det mycket kalk i vattnet där ni bor?


    Dagens språktips - DE kan bytas ut mot VI, och DEM kan bytas ut mot OSS. Lycka till!
  • Saheell

    Vi kör igenom maskinen med maskinrengörning (finns att köpa där man köper diskmaskinen). Det rengör allt i maskinen, alla slangar m.m. Då blir disken betydligt bättre efteråt. Det kan lätt bli igentäppt av gamla matrester, fett och kalk. 

  • Saheell

    Ett annat tips är att kanske byta diskmedel? Kanske inte fungerar bra med er maskin? Vi har ett par märken vi inte kan diska med då det alltid är kvar i glas m.m.

  • MrSmith

    Låter som den kalkat igen. Våran gör det var 5-7 vecka då vi har extremt hög halt kalk i vårat vatten. Köp en stor påse citronsyra på affären kostar 25 kr kör med tom maskin med halva påsen på högsta värmen längsta programmet. Kör sen resten av citronsyra. På normalprogammet med normal temp.
    Har ni fyllt på med salt i diskmaskinen.
    Finns diskmaskins salt att köpa listar 10 kr pkt räcker länge!

  • kristaav

    Hade samma problem med vår maskin. Den hade en millimeters kalkbeläggning över hela värmeelementet vilket gjorde att vattnet inte blev tillräckligt varmt och tabletten inte löstes upp.
    Hällde i varmt vatten och ättika och lät det stå en timme, sen körde jag ett program. Fick göra om det ett par gånger för att få bort allt kalk men nu fungerar den som ny igen.

Svar på tråden Diskmaskin som inte diskar rent/löser inte upp diskmedlet? Vad kan felet vara?