• Fidelis ad urnam

    Går du upp i vikt under din ägglossning och innan mens?

    Jag har börjat se ett mönster. Jag går upp i vikt när jag har ägglossning och precis innan mens. Det handlar om 1-2 kilo Förvånad
    Hur är det för dig?

  • Svar på tråden Går du upp i vikt under din ägglossning och innan mens?
  • Elaifiknow

    Nej, inte under ägglossningen.

    Ja, ca 1-3kg inför mensen.

  • Pastell

    Ja iallafall inför mensen. Ägglossning vet jag inte om jag har ens eller när eftersom jag har pco men brukar gå upp lite när jag borde ha äl.

  • avstängd

    1-2 kg vid ägglossning for sure. Inte fullt lika mycket vid mens tror jag. Magen ser hemsk ut vid äl. Jättetjock och pösig.

  • Fidelis ad urnam
    avstängd skrev 2012-07-16 18:43:21 följande:
    1-2 kg vid ägglossning for sure. Inte fullt lika mycket vid mens tror jag. Magen ser hemsk ut vid äl. Jättetjock och pösig.
    Som för mig med andra ord. Jeansen satt tightare idag än igår och vågen var inte trevlig Förvånad
  • avstängd
    Fidelis ad urnam skrev 2012-07-16 18:44:45 följande:
    Som för mig med andra ord. Jeansen satt tightare idag än igår och vågen var inte trevlig Förvånad
    Jag vet hur det känns. Skrikandes
  • SuzR

    Japp här med..nåt kg upp. Känner mig och är svullen:( men det går ju över :)

  • Faile

    Under mensen ja. Gick upp 3 kg senast, inte konstigt man känner sig som en flodhäst en gång i månaden


    Sluta jiddra, börja trolla!
  • snäckan90

    Samma här , 1-3 kg vätska som kommer vid äl sen försvinner sen vid mens samma sak . Super jobbigt alltså ! Börjat tänka på femal balans som man kan köpa från naturapoteket , många som säger att den gör under när man har mkt pms besvär . Jag som annars är smal kan känna mig större än någonsin vid mens och äl,  det påverkar ju humöret :(

  • SoStylish

    Jag kan gå upp litegrann, men framförallt så ser jag mycket tjockare ut för magen blir så uppsvälld när jag har mens. Och så en helvetisk mensvärk på det så under min lingonvecka är jag både tjock och har ont haha :)

Svar på tråden Går du upp i vikt under din ägglossning och innan mens?