• Tjillevippen

    Köpa bärstol/bärryggsäck till tvååring - hjälp mig!

    Jag har försökt att googla runt på olika bärstolar/bärryggsäckar som kan tänkas passa min son som väger 15 kg, men går lite bet. Det tycks som att tillverkarna inte är så noga med att skriva ut sina maximala belastningar på produkterna.

    Är det någon här som har en bärstol/bärryggsäck som funkar bra att bära ett 15 kg tungt barn i och som ni vill tipsa mig om?


    Jag är 163 cm lång och min man över 185 cm, så vi är på jakt efter en stol som kan passa oss båda.

    Vi har redan en ergonomisk bärsele (Beco) som vi är väldigt nöjda med, så det här inköpet är tänkt att fungera som ett komplement till selen, när sonen vill ha lite större möjlighet att röra på sig och när vi vill kunna få med lite mer packning.

  • Svar på tråden Köpa bärstol/bärryggsäck till tvååring - hjälp mig!
  • Fröken85

    Vi har en Vaude bärstol. Toppen! Men dyr...
    Tror den är för upp till 25. Över 20 iaf.
    Riktigt stabil och bra stöd för både barn och bärare!

  • Margaux

    Vår Norröna går upp till 25 också.... Men är väl osäker på om jag hade velat bära den med en 25kgs klump! Nu väger han ca 13 och det fungerar bra!

Svar på tråden Köpa bärstol/bärryggsäck till tvååring - hjälp mig!