• Tusselilla

    Tips på aktiviteter i Småland?

    Hej!

    På måndag åker vi iväg på husvagnssemester till Småland. Vår familj består av 2 vuxna, en snart 5 åring och en 5 månaders. Vi kommer såklart besöka Astrid Lindgrens Värld.

    Har ni några tips på aktiviteter för hela familjen i Småland? Gärna med djur. Älgsafari har vi oxå funderat på. Ni kanske vet någon bondgård som har så att man får komma och titta?

    Tipsa oss gärna!!

  • Svar på tråden Tips på aktiviteter i Småland?
  • Eloa

    nils holgerssons värld i vimmerby ska va kanon och är ni i närheten av Gamleby rekomenderrar jag trollstigen, glöm i så fall inte bort att ta med en liten matsäck/fikasäck att avnjuta högst upp på berget, fantastisk utsikt.

  • Eloa

    och är man i vimmerby kan man ju åka och titta på husen där Emil i Lönneberga och Barnen i bullerbyn spelades in, inte så mycket att se igentligen men barnen uppskattade det mycket.

  • Tuffen

    Risebo fiske är alltid trevligt. 

  • Tuffen

    Kanske en tur ut till Hasselö i Västerviks skärgård? 

  • principessan

    Lantrasparken i ingelstad kan man titta på djur.

  • Trollie

    Vi var på High Chaparral förra veckan och det älskade vår femåriga dotter :)

  • Coca cola light

    Kan verkligen rekommendera Älgsafari i Virum. Vi var där för två veckor sedan och förutom ALV var detta det bästa vi gjorde.

Svar på tråden Tips på aktiviteter i Småland?