• bodimit

    Liktorn vad göra åt det?

    Har för första gången fått ett liktorn mitt under foten och det börjar göra riktigt ont att gå på. Frågade min mamma som har haft liktorn många gånger vad man kan göra åt det så säger hon att det enda man kan göra är att gräva ut den. Ok får man bedövning då för den sitter djupt in alltså. men nej det är bara att skära in och dra ut den. Klart att det gör ont men det är det enda att göra enligt henne.
    Men finns det något annat man kan göra? Har inte lust att sitta o skära ut den direkt..

  • Svar på tråden Liktorn vad göra åt det?
  • bodimit

    Åh tack att jag inte tänkte på att kolla där =P  Verkar lite lindrigare än att gräva ur foten. Ska genast sätta igång min kurering! =)

  • Anchorage

    Bra Ytterligare tips: Scholl har bra plåster för liktor. Börja med att ha det några dagar för att "mjuka upp den". Sen tar du fotbad osv. Varva med plåstret och fotbadet den tiden det behövs tills den är helt borta.

Svar på tråden Liktorn vad göra åt det?