Tråden för oss som vill göra billiga veganska/raw food rätter
Jag har haft ganska höga utgifter för mat det senaste året pga. att jag jobbat mycket och inte orkat laga mat på kvällarna. Det har blivit mycket hämtmat både på kvällarna och till lunch. Förutom att det är dyrt så är det oftast inte lika nyttigt som det man lagar själv. Nu vill jag ta tag i detta! Jag vill gärna ha pepp från andra som äter veganskt/raw food!
Jag vill ha tips på billiga och lättlagade veganska/raw food rätter. Det är också bra om maten går fort att göra när man är trött efter jobbet och om maten går bra att ha som matlåda dagen efter. Det är också bra om ingredienserna går att ha i kylskåpet/frysen/skafferiet ett tag. Raw food blir ofta väldigt dyrt, så om någon har tips för hur man kan göra det billigare så vore det himla kul.
Mitt mål denna månad är att lägga max 2000 kr på mat. Skriv gärna vad ni har för budget för mat så kan vi hjälpas åt att hålla oss till den och samtidigt göra bra mat!