Kille fyller 8 år, tips på present?
Våra bästa kompisars son fyller 8 år.Behöver tips på en bra, rolig present till en som har redan allt. Ca 200 kr hade jag tänkt mig.
Tack!
Våra bästa kompisars son fyller 8 år.Behöver tips på en bra, rolig present till en som har redan allt. Ca 200 kr hade jag tänkt mig.
Tack!
Gå till Karlsson, Jula, ÖB eller liknande och köp några "utelivs-prylar" eller campingprylar. Det brukar finnas mycket som är väldigt billigt. Exempelvis ett paket med kikare, kompass, multiverktyg, ficklampa, sittunderlag etc. Sånt brukar killar i den åldern gilla och det är billigare att köpa dessa grejer i lågprisaffärer än i leksaksaffären. Roligast är också om du slår in alla prylar i enskilda paket och samla i en skokartong eller liknande.
Här skulle följande gå hem:
* baskeboll
* fotboll
* fotbollskort
* presentkort på biobesök
* plansch på hockeyspelare/fotbollsspelare
* böcker, t ex böckerna om Emil Waern eller om Halvdan Viking (t ex "Främlingens grav")
* dot-to-dot-böcker (ett slags pysselböcker)
osv.
Har han nåt tv spel eller nintendo ds? Gå till en spelbutik och köp nåt begagnat, billigt..