Vad är det här för märke i armvecket?
När man får ett sånt här litet märke, det satt där när jag vaknade plötsligt i morse. Det är mörkt vinrött och inte lika ljust som på bilden. Vad är det? Någon ytlig blödning under huden?
När man får ett sånt här litet märke, det satt där när jag vaknade plötsligt i morse. Det är mörkt vinrött och inte lika ljust som på bilden. Vad är det? Någon ytlig blödning under huden?
Ja det är en ytlig blödning av ett litet blodkärl, jag får det också ibland. Inget farligt.
Tack, märkligt bara, har aldrig fått det förut och nu är det ännu mörkare, kanske är åldern :)
Vad beror sånt här på då? Varför blir det en bristning?Jag har ett liknande märke i armvecket som jag vaknade med idag, fast mitt är mer lila och ungefär 4 mm stort. Min mamma är så himla orolig för blodproppar och cancer nu. "Känn efter hur du mår! Är du trött? Yr? Har du ont i armen? Stickningar?" Och jag blir själv orolig av hennes reaktion och berättelser om blodproppar som vandrat till hjärtat så jag har googlat masssssor och hittar ju då bara läskiga sidor om leukemi etc. Lugna mig! :(
Är inte farligt i sig att få en liten ytlig blödning i blodkärlen.( blåmärke tex )
Sen är det klar att om du får avdomningar eller smärta i armen så ska det ju alltid kollas upp!
Just i armvecket är huden tunn och blodkärlen ytliga så man ser blödningen mycket tydligare.
Man kan få det i ansiktet med, jag får det ganska ofta på insidan av armen upp mot armvecket. (Massor av små prickar) VC sa att det inte var farligt.
Är du orolig så boka tid och fråga.
yas
Mitt försvann i alla fall och jag mådde inget dåligt av det