Tillfällig Fp
Hej!
Hittade det här svaret i en annan tråd där det frågades om VAB av barn med klumpfot, dvs att man behöver åka till sjukhuset 1 gång i veckan i 6 veckors tid för att gipsa om. Hon fick då svaret nedan!
"tillfällig föräldrapenning kan betalas ut för barn som är yngre än 240 dagar för läkarbesök som är en del i behandlingen av barnet.
Hälsningar
Rose, handläggare"
Men när jag ringde f-kassan för någon vecka sedan och frågade samma sak. Jag sa att vi åker till sjukhuset en gång i veckan för omgipsning och om det då gick att få tillfällig föräldrapenning. Men då fick jag till svar att det inte gick då barnet inte var inlagt. MEn å andra sidan tycker jag att man borde få det då omgipsningar inte är en del av den dagliga omvårdnaden av ett barn! Har jag rätt till tillfällig föräldrapenning när vi åker till sjukhuset? Vi träffar alltid en läkare vid dessa besök!
Mvh